כתיבת קורות חיים "אמריקאיים" (רילוקיישן)


קובץ קורות החיים, הידוע בקיצורו הלטיני CV, הוא בעצם תבנית מתומצתת של ניסיונכם המקצועי וכישוריכם האישיים.

נוסף על מכתב מקדים בנימה אישית, קובץ קורות החיים צריך להציג באופן ברור וחד משמעי למעסיק הפוטנציאלי את היכולות האישיות שלכם כמועמדים, וכן את הכדאיות שבהעסקתכם.

מבנה קובץ קורות החיים ותוכנו משתנים מארץ לארץ. הדוגמה לתבנית הקובץ מטה מתייחסת לדרישות ולציפיות הרלוונטיות לקורות חיים בארה"ב.

אל תטעו! מבנה קורות החיים עבור מעסיק אמריקאי הוא שונה מזה האירופאי. אפילו המינוח הינו שונה. אמריקאים משתמשים במושג "רזומה" עבור קורות חיים של כלל האנשים. כאשר המינוח הלטיני CV (Curriculum Vitae) משמש בעיקר עבור קורות חיים של אנשי אקדמיה ומחקר. קובץ מסוג זה הוא בעצם פירוט ארוך של כל ההישגים המחקריים והרקע האקדמי של המועמד, כולל דוחות מדעיים, תעודות הוראה והוקרה אקדמיות. למידע נוסף על עריכת קורות חיים מסוג זה כנסו לאתר הבא: http://www.careereducation.columbia.edu/students/basics/tipsheets.php.

 

עריכת ה"רזומה":

אין לכלול כותרת פתיחה. יש להתחיל ישירות עם פרטים אישיים.

http://www.lihiyot1.co.il/home/contact

מידע אישי:

·         שם

·         מספר טלפון

·         פקס

·         כתובת מגורים

·         כתובת דואר אלקטרוני

 

מומלץ לא לציין את מין המועמד, לאום, דת או מצב משפחתי, אלא אם כן העניין רלוונטי למשרה. המעסיקים באמריקה מחויבים משפטית לנהוג בהגינות וללא אפליה מטעמי דת, גזע, מין המועמד ונטייתו המינית.

יתרה מכך, בעוד שמעסיקים אמריקאים כה חוששים מתביעה משפטית על רקע אפליה שכזו, ברוב המקרים הם יעדיפו שלא להתייחס מלכתחילה לקורות חיים בהם מצוינים פרטים אלו (דת, גזע ומין המועמד). כמובן שבמקרים בהם התפקיד מציג דרישות בהן מין המועמד רלוונטי, היחס לנושא הוא שונה ופרו אקטיבי.

 

מטרות:

ישנם מומחי קריירה הטוענים כי חשוב לציין את מטרותיכם, כמועמדים, מיד לאחר חלק הפרטים האישיים. בניגוד למומחים אלו, ישנם כאלו המתנגדים לפירוט "מטרות", בעוד שישנם מעסיקים שאינם מייחסים לכך חשיבות. באופן כללי, אין כלל נחרץ בעניין זה במבנה קורות החיים. האפשרות לפרט את מטרותיכם המקצועיות, יכולה לבוא לידי ביטוי במכתב המקדים הנלווה לקובץ קורות החיים.

 

 

ניסיון מקצועי:

ישנן שתי דרכים להציג את הניסיון המקצועי בקורות החיים - באופן כרונולוגי ובאופן תפעולי. בין אם תבחרו בצורה האחת או באחרת, חשוב לזכור להשתמש במילות מפתח רלוונטיות לתחום שלכם אשר מדגישות את ההישגים שלכם ואת הכישורים שרכשתם כמועמדים פוטנציאלים. מילות מפתח מושכות את עינו של המעסיק וכמובן "קופצות" במאגר נתונים באם נערכת סריקה ממוחשבת וממוקדת של קורות החיים עבור המשרה המבוקשת.

כדאי לשים לב לכך כי בארה"ב נהוג להציג את הניסיון המקצועי באריכות יתר ובפירוט רב יותר מהנהוג בארץ.

השכלה:

חלק זה עדיף כי ימוקם לפני הניסיון המקצועי, באם המועמד נמצא או היה במסגרת לימודים בתקופה שבין שנה לשלוש שנים ממועמדותו לתפקיד. הדבר תלוי כמובן בדרגה בה מסלול הלימודים משמעותי למשרה המבוקשת.

אם המועמד הוא בעל ממוצע ציונים גבוה, מעל 90, יש לציין זאת בקורות החיים. בנוסף יש לציין את שם המוסד האקדמי בו למד, היה ויש בידו תואר. לצד זאת יש לציין את סוג ונושא התואר האקדמי. יחד עם זאת יש לציין קורסים שנלמדו והם רלוונטיים לתפקיד, באם התקבלה בהם תעודת גמר.

תעודות והסמכות:

סמינרים, כנסים, ועידות וקורסים למיניהם יהיו רלוונטיים לציון בקובץ קורות החיים בהתאם למשרה המוצעת. במיוחד קורסים הנלמדים לאורך תקופה ארוכה ונחשבים יוקרתיים בתחום. זכרו כי אין לציין את משך הקורס באופן שעתי ובמיוחד אין לציין אותו אם הוא אינו רלוונטי לתפקיד המוצע. הדגש יעשה על הסמכות ההולמות את המשרה בלבד.

שפות:

כיוון שידיעת שפות שונות יכולה להוות יתרון עבור המשרה המוצעת, יש לציין אותן וכן את רמת השליטה שלכם בהן (בסיסית, גבוהה) בפרמטרים של קרוא וכתוב, וכמובן לצרף תעודות הסמכה רלוונטיות.

מחשבים וטכנולוגיה:

ראוי לציין תוכנות, יישומים וכדומה, כגון מעבד תמלילים, מסד נתונים, אינטרנט וכו'. גם בפרק זה יש להקפיד כי המידע אותו בוחרים לציין הוא רלוונטי למשרה ולדרג התפקיד.

מידע אישי:

בסוף הרזומה תוכלו לפרט בפן אישי על תחומי עניין ותחביבים אישיים. בחלק זה תוכלו לתמצת את התחביבים שלכם, בהיקף שלא יעלה על מספר מילים. אם תחומי העניין קשורים לתפקיד המוצע הדבר יהיה נהדר. אך גם אם לא, חלק זה יכול לשמש מעסיקים כ"שובר קרח" בראיון ,ולמנף את השיחה לסימפטית יותר מאשר מביכה ורשמית מידי.

דגשים נוספים:

·         בעת ראיון, דאגו למסור מקור מודפס על נייר איכותי.

·         עריכה ממוקדת של נראות קורות החיים בקובץ היא משמעותית ביותר - דאגו לסדר את הכתוב באופן נעים לעין ונכון תחבירית, הדגישו בקו תחתון חלקים שברצונכם להחצין. אל תשתמשו בקיצורים וראשי תיבות.

·         קובץ הרזומה חייב להיות מסודר על מנת שההתמצאות בו תהיה קלה.

·         אין צורך לתארך את הרזומה או לחתום עליו באופן אישי.

תוכן:

·         ערכו קבצי רזומה שונים והתאימו כל אחד מהם למשרה המסוימת ולצרכי החברה אליה אתם ניגשים כמועמדים.

·         לא מומלץ לצרף תמונת פרופיל לרזומה אלא אם כן התפקיד מחייב זאת (דוגמת מישרת דוגמנות / משחק / הנחייה). תמונה אישית עלולה להעלות אי נוחות במעסיק בכל הקשור בסיבות המשפטיות של נושאי דת, גזע ומין.

·         כתבו את הרזומה בגוף שלישי יחיד.

·         הדגישו כישורים והישגים אישיים נכונים בלבד. אל תשקרו.

·         אם סיימתם שירות צבאי בארץ מוצאכם, ציינו זאת. אם לא, אל תציינו שירות צבאי בכלל.

·         לא מומלץ לציין מצב משפחתי אלא אם כן הוא רלוונטי לתפקיד המוצע.

·         אין לצרף תעודות ונספחים אלא אם כן התבקשתם במפורש.

·         צרפו מכתב מקדים לרזומה.

·         אל תשכחו לציין לימודים בחו"ל, אם אכן התנסיתם בכאלו.

·         לבסוף, עיברו שוב על קובץ קורות החיים לבדיקה סופית.

 

הדגשים לעיל ניתנו בהסתמך על האמור באתר: http://www.iagora.com/work/en/resumes/cv_usa.html

 

דוגמת קובץ קורות חיים בלינק הבא: http://www.iagora.com/work/en/resumes/cvtypes_usa.html


נותרו לכם עוד שאלות ולבטים?

צרו איתנו קשר ב lihiyot1@gmail.com או או בפנייה טלפונית למספר 03-6777127 נשמח לעזור!


   צור קשר עכשיו אנו ממתינים!

השירותים המומלצים שלנו:

הכנה לראיון עבודה

שדרוג קורות חיים

התאמה למשרה ספציפית ולמכרזים

כתיבת קורות חיים אקדמיים


בהצלחה רבה לכל מחפשי העבודה,

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות

   צור קשר עכשיו אנו ממתינים!

 

 

Comments