עולם העבודה העתידי – שינויים בשוק התעסוקה


כולנו כבר מכירים את מושג "הכפר הגלובלי", שמתקיים כמציאות מודרנית המשפיעה על כל רבדיי החיים בעולמנו כיום. מבחינת עולם הכלכלה ושוק התעסוקה האוניברסאליים, המטמורפוזה שנראית כעת בתחילת דרכה, עתידה לשנות את פני עולם העבודה העתידי.

מקצוע מוגדר זה פאסה

המגמה ההולכת וגוברת שתוביל אותנו בסופו של דבר לשוק עבודה של כל וכל, בעצם ממסמסת את הגדרות המקצוע היחידני כמו "עורך דין", "רופא", "נגר", "מתכנת" וכד'- לכדי יצירת מציאות כלכלית בה אנשים מסירים מעצמם מגבלות של מסגרת הגדרתית, ומציעים שירותים המשלבים מגוון יכולות, ידע ומיומנויות, בכל מיני תחומים השלובים באותו ספק שירותים אחד. כלומר, האפשרות המסחרית הכלכלית המוצגת כאן, וזו שתיושם בעתיד הלא רחוק, היא כזו בה יוכלו אנשים להציע מרכולתם בתחומים רבים, ללא קשר למעסיק כזה או אחר, או לנושא יחידני ובלעדי. אם בעבר נהוג היה לומר שהעולם שייך לצעירים, הרי שאפשר להוסיף כעת כי הוא יהיה שייך לעצמאים.

פרילאנס זו לא מילה גסה

כבר משנות ה- 80 החלה מגמת ההיי טק בישראל צוברת תאוצה אדירה, ופרצה את שוק העבודה הישראלי מתעשיות כבדות לתעשיות מידע. באופן ישיר, כיוון שמידע הוא כוח, וכיוון שהוא זמין יותר ויותר, הרי שככל שהקדמה הטכנולוגית מצעידה את עולמנו הלאה כך ניתן מקום משמעותי יותר של כבוד להענקת שירותים באופן עצמאי, ליצירתיות ולהתאמה לסביבת לקוחות מרובת תחומים, יותר מאשר מסגרות עבודה מקובעות הבנויות בשיטה רשתית של מנהלים קובעי נוהל, שמתחתם שכירים ממוינים.

הגדרתו של מושג ה"פרילאנס" בעצם תקבל משמעות רחבה הרבה יותר מאשר אדם העובד כ"לא שכיר", ותכלול בתוכה פנים רבות של ספק שירותים לכל דורש, ללא מגבלות תחום או השכלה פורמאלית. כמובן שאין הכוונה כאן בהתמחות שאינה נשענת על השכלה מדוקדקת, אלא על התמקצעות במגוון תחומים החוברים יחד לעולם חסר גבולות של שירותים, המקבלים ממשות בידיו של אדם בעל השכלה רחבה ומשולבת.

הכשרה אנטי דיסציפלינארית

כיוון שעולם המדע והטכנולוגיה שועט לפיתוח מוצרים מורכבים וחדשניים, כך גם נוצרת דרישה מקבילה לאנשים עובדים מיומנים ויודעי דבר במספר תחומי ידע, המתמזגים זה עם זה, למרות שנחשבו נפרדים בעבר. כלומר, תחומי מקצוע כמו ביולוגיה ומשפטים שבתקופות עבר נחשבו כמסגרות נפרדות אחת מהשנייה, כשכל אחת עוסקת בשלה, היום ובעתיד תשולבנה, כמו רבות אחרות ותממשנה רעיונות מורכבים שייצרו מוצרים מורכבים, שייצרו מציאות מורכבת וענפה.

המסקנה היא פשוטה וההזדמנויות רבות מספור- ככל שתשכילו לצבור ידע ומיומנות במגוון תחומים, גם כאלה הנראים לכם פחות קשורים האחד לשני, כך תמנפו את עצמכם לבעלי תעסוקה תמידית ומובטחת בעולם החדש, שיציע מאגר בלתי נדלה של רעיונות ודרך מימושם מתיאוריה למעשה. והכל בכף ידכם הפרטית, כאשר המחויבות המקצועית היא עבורכם בלבד.

מובן שחלק מהרעיונות המוצגים במאמר זה עודם בוסר וייקח זמן מה עד שיתגשמו, אולם הכיוון ההולך ומתהווה בהחלט ברור לחדי אבחנה ולמהירי החלטה.

נותרו לכם עוד שאלות ולבטים?

צרו איתנו קשר ב lihiyot1@gmail.com או או בפנייה טלפונית למספר 03-6777127 נשמח לעזור!


   צור קשר עכשיו אנו ממתינים!

השירותים המומלצים שלנו:

הכנה לראיון עבודה

שדרוג קורות חיים

התאמה למשרה ספציפית ולמכרזים

כתיבת קורות חיים אקדמיים


בהצלחה רבה לכל מחפשי העבודה,

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות

   צור קשר עכשיו אנו ממתינים!

Comments