5 סוגי בוסים ואיך כדאי להתמודד איתם

5 סוגי בוסים ואיך כדאי להתמודד איתם

כל אחד מאתנו התנסה בעבודה אצל בוסים שונים, שהשאירו אצלנו זיכרונות שהם אולי לא תמיד שמחים ואפילו כאובים. כשיש מגוון רחב של סוגי בוסים, איך יודעים להתמודד עם כל אחד? האם תמיד כדאי להעלות רעיונות חדשים? האם הסכמה תמידית להישאר שעות נוספות זה הפתרון? אז זהו שלא. כמו שיש אנשים שונים ומגוונים, כך כל בוס שונה מעמיתיו וכדאי לעמוד על טיבם, כדי להתמודד איתם בצורה שתועיל גם לנו. במאמר זה נבחן 5 סוגי מנהלים ואת דרכי ההתמודדות איתם.

הלחוץ – הוא תמיד חושד בכם, שתגנבו, שתשקרו, שתנצלו אותו או שבכלל תנסו לתפוס את מקומו. הוא בדרך כלל מגביל את פעילות העובדים שלו, במיוחד כשזה נוגע לציוד של החברה, שלא תגנבו חלילה איזו סיכת מהדק. הוא יבקש הוכחה לכל טענה שלכם ובגדול, תמיד תצטרכו לספק לו הסברים למה עשיתם ככה ולמה עשיתם ככה.

כדאי מאוד להיות מאוד מילוליים איתו, להסביר לו כל צעד שלכם ואפילו להתייעץ איתו לגבי צעדים שטרם ביצעתם. כמובן שעדיף לא להיכנס איתו לוויכוחים ואם תהיו שאפתניים מידי – הוא יחשוד שאתם חושקים בתפקיד שלו.

הפסיכופט בהסוואה – בגדול, הבוס הזה עושה רושם של אדם מקסים, חברמן ובאופן כללי תמיד יודע מה להגיד. אבל אל תתבלבלו, הבוס הזה הוא אלוף במניפולציות והוא בעצם אנטי-חברתי לחלוטין ואין לו רגשות של חרטה או אשמה, למשל.

מול בוס כזה, חשוב להגדיר מראש גבולות עבודה מאוד נוקשים, לא להיגרר איתו לוויכוחים – הוא אלוף בהם ותמיד נהנה מהם – סביר להניח שתצאו מופסדים. הוא מאוד כוחני ולכן – אם תשדרו כוחניות מולו יש סיכוי שהוא יכבד זאת – תשדרו חולשה והוא לא ירד מהגב שלכם.

השחצן – הבוס השחצן הוא נרקיסיסט שנוטה להאדיר בתיאור הכישורים והיכולות שלו וכן בפועלו. הוא מרגיש שמגיע לו הכול ומעבר לכך – הוא באמת מאמין בזה. הוא כמובן מצפה מכם להיות מושלמים כמו שהוא רואה את עצמו, אפילו שהמציאות מציגה תמונה שונה.

הבוס השחצן רוצה להרגיש כמו שהוא מרגיש – מושלם. לכן, כדאי לדעת להחמיא לו, אבל לא סתם להחמיא לו – אלא להחמיא לו על דברים חיוביים, שאתם באמת מזהים אצלו. יש קושי גדול מאוד בעבודה אצל בוס כזה, אבל שיח מלב אל לב, יכול להקל על המצב ולהביא לשינוי.

המתבודד – בוס מרוחק שלא מרגיש בנוח עם היותו מנהל ולכן מעדיף, בשורה התחתונה, לשבת במשרד שלו עם הדלת סגורה. הוא לא מעודד יחסי קרבה ולא מעוניין בכך, הוא גם לא מרבה לספק הוראות או הדרכה לעובדיו, אלא רק להעביר אליהם את המצופה מהם בשפה מקצועית וטכנית, הנטולה רגש או אמפטיה. ולא, לא תראו אותו במסיבת יום ההולדת של דנה מהנהלת החשבונות.

אל תנסו להתקרב אליו בכוח, הוא ירגיש מאוים, מכיוון שטוב לו עם הריחוק. נסו להתמודד עם בעיות לבדכם ואם אתם חייבים לערב אותו, פנו אליו בשפה שלו – טכנית, מקצועית וממוקדת, בלי סיפורים על צרות עם האישה בבית.

הבלתי יציב – מעורער ובעל מצבי רוח משתנים. פעם אחת הוא בצד שלכם ופעם אחרת הוא בצד שכנגד. אי אפשר להבין ממנו אם הוא באמת אוהב אתכם ומרוצה מעבודתכם, שכן יום אחד הוא יתפעל מפועלכם וביום אחר לא יהיה מרוצה, סתם ככה פתאום.

אל תיכנסו איתו ליחסים קרובים, תעשו את העבודה שלכם על הצד הטוב ביותר וזהו. מצבי הרוח המשתנים שלו לא מושפעים מכם ולכן, אינכם צריכים להיות מושפעים מהם.

למרות כל ההסברים, אתם לא מצליחים להתמודד עם הבוס הנוכחי? רוצים למצוא עבודה חדשה שבה יעריכו אתכם, בהתאם לעבודה שאתם עושים? צרו קשר עם צוות להיות1 ואנו נכין אתכם לעבודה הבאה, באמצעות מגוון שירותים מקצועיים: כתיבה ועריכה של קורות חיים בכל תחום באנגלית ובעברית, הכנה לראיון עבודה, דינמיקה קבוצתית ועוד.

חייגו עכשיו: 03-6777127

www.lihiyot1.co.il

lihiyot1@gmail.com

 
Comments