מנכ"ל או דוקטור? מה בין קורות חיים אקדמיים לקורות חיים תעסוקתיים? 8.7.2011

תתפלאו לשמוע, אבל יש הבדל משמעותי בין קורות חיים אקדמיים וקורות חיים תעסוקתיים - הפרדה בין השניים וכתיבתם בצורה נכונה יכולה לעשות את ההבדל בין הצלחה לכישלון.

בתקופה האחרונה יצרו עמנו קשר מספר לקוחות ששלחו לבדיקה קובץ קורות חיים שהשתרע על פני לא פחות מחמישה עמודים, בהם כתבו גם את ניסיונם התעסוקתי וגם את ניסיונם האקדמי, והכל ביחד במסמך ארוך מאוד, והאמת, קצת מייגע. המטרה הייתה להתקבל לתואר ספציפי או למקום עבודה. לקוחותינו לא ידעו שחייבת להיות הפרדה בין שתי מטרות אלו, ושאי אפשר לחבר את שתיהן ביחד משום שכל נושא ממוקד מטרה שונה ודורש מבנה ייחודי.

בחירת המלתחה לקורות החיים

"מדוע? האם אין קשר ישיר בין ניסיון תעסוקתי ואקדמאי?" אתם שואלים, והרי התשובה: מסמך קורות החיים הוא בעצם הפגישה הראשונה שלכם עם האדם שעתיד לקבוע אם התקבלתם או לא, ובפגישה כמו בפגישה, חשוב מאוד לבחור כיצד אתם רוצים להציג את עצמכם. לפגישות מסוימות תעדיפו להגיע בחליפה מחויטת, לאחרות בחולצת פולו אופנתית ומשקפי שמש ובמקרים מסוימים דווקא חולצת T מקושטת הדפסים תהיה הבחירה הנכונה. כאשר אתם כותבים קורות חיים עליכם לבחור מה היא המלתחה שתייצג אתכם בצורה הטובה ביותר, שאם לא כן, תמצאו את עצמכם לבושים בכל ארון הבגדים ביחד, דבר שאינו רצוי, בטח לא בחום הישראלי...

בכתיבת קורות חיים אקדמיים מומלץ להדגיש את הניסיון שצברתם בתחום שאליו אתם רוצים להתקבל. אם חשקה נפשכם בתואר הדורש הגדרת תחום החינוך כתחום מרכזי, אזי העובדה שהייתם מלצרים או עבדתם בחברת סלולר לא ממש מעניינת את האקדמיה (לפחות בהנחה שלא מדובר באקדמיה למכשירים סלולריים...), לעומת זאת אם עבדתם עם ילדים, עם מגוון רחב של אוכלוסיות או בכל זירה אחרת המייצרת התמודדות עם מצבים שיכולים להתאים לתואר, זהו מידע ששווה אזכור. במוסדות ההשכלה הגבוהה מחפשים לראות שיש לכם את הניסון הדרוש והידע הרלוונטי. זכרו שרבים אולי חושקים בתואר אבל לא כולם יתקבלו אליו, וקורות חיים אקדמיים הם בדיוק המקום המתאים להציג בצורה שיווקית את היתרון היחסי שלכם ולשכנע שאתם בדיוק האדם הנכון להתקבל ללימודים או לתוכנית הרלוונטית. יחד עם זאת מומלץ לא להחסיר את כל התפקידים שאין להם נגיעה ישירה לתחום, שכן יש ערך רב לרציפות תעסקותית או שיש לכם המסוגלות להחזיק משרה לאורך זמן.

שופינג בחלונות ראווה

הדגשת הניסיון הרלוונטי והרחבה לגביו תעשה בצורה יעילה באופן משמעותי אם תעשו שימוש במילים הנכונות והמתאימות לתואר אליו אתם רוצים להתקבל. בדקו מה הן הדרישות לתואר, בדקו את הקורסים הנלמדים בו, נסו להבין את התהליכים אותם אתם צפויים לעבור במהלך התואר ועל פי כל אלה תוכלו להפיק את המידע הרלוונטי לכתיבת קורות החיים. בנוסף רצוי מאוד לבנות תמונה רחבה של התחום בו אתם מתעניינים. קראו על התפקידים המוצעים לבוגרי התואר, מה משמעותו בשוק ומה הסמכויות הנגזרות ממנו בפועל. מידע זה ישמש לכם כמעין 'סטייליסט' לבחירת הלבוש המתאים לפגישה הראשונה. המידע יאפשר לקורות החיים שלכם להציג אתכם בדיוק בסגנון ובאור הנכון ביותר עבורכם. זכרו שכל המידע המוזכר זמין לכל. חפשו את המידע באינטרנט, שוחחו עם אנשים שלומדים את התואר או לוקחים חלק בתוכנית, כמו גם עם בוגרים שעובדים בתחום. התייעצו עם מכרים בעלי ניסיון ונסו לראות מה היא המלצתם לגבי התכנים שכדאי שיופיעו בקורות החיים, או אפילו בקשו לראות דוגמא מקורות החיים שלהם.

לסיכום

קורות חיים אקדמיים כמו קורות חיים תעסוקתיים הם כרטיס הביקור שלכם, אולם, כאשר עסקינן בקורות חיים אקדמיים לא מדובר בעוד מסמך סטנדרטי, אלא מסמך הדורש התאמה של ממש למשרה, כמו גם ללימודים. קורות חיים אקדמיים או תעסוקתיים אינם נכתבים ביום והם דורשים מחשבה רבה ומשוב מחברים, מכרים ואף אנשי מקצוע שיעיפו עליהם מבט ואפילו שניים.

זיכרו - הגשת קורות חיים ללא מחשבה ותכנון חכם מראש יכולה לחבל בסיכוייכם להתקבל ללימודים! במדינה קטנה כמו שלנו בה המבחר מאוד מצומצם ומבחר מוסדות הלימוד אינו נרחב חשוב לא לשרוף גשרים בדרך אל התואר, שיכול להוות מקפצה למשרה מיוחלת בשלב מאוחר יותר.

אנו מזמינים אתכם לשלוח את קורות חייכם לבדיקה מקצועית, כנה וללא עלות, שילחו את מסמך קורות החיים הקיים ברשותכם למייל:lihiyot1@gmail.com

לקריאה נוספת:

איך כדאי לכתוב קורות חיים?

הכנה ליום מיון ולמבחנים קבוצתיים (מאמר ראשון מסדרת מאמרים בנושא)

הכנה מנטאלית, הכנה רגשית והכנה התנהגותית נפגשות בפאב. או, איך אפשר להשפיע על תהליך הקבלה לעבודה

למחירון


בהצלחה רבה לכל מחפשי העבודה,

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות


Comments