"...וזה אני בטיול רכיבה על אלפקות במדבר יהודה", תמונה אישית בקורות חיים – לצרף או לא? 1.9.2011

חשוב לציין שאנחנו יודעים מראש שכולם יפים מבפנים ומבחוץ ואין במאמר זה בכדי לפגוע או להעליב. 

אבל חברים, בואו נדבר על הנושא. מתי כדאי לצרף תמונה אישית במסמך קורות החיים ומתי כדאי להימנע מכך.

למועמדים המעוניינים בתפקידים ייצוגיים כמו פרזנטורים, אנשי מכירות פנים-אל-פנים וכדומה, בהחלט ניתן לצרף תמונה בראשית מסמך קורות החיים. כדאי לצרף תמונת ראש או תמונת פלג גוף עליון. וודאו כי אתם לבושים בתמונה בהתאמה למשרה המבוקשת – חליפה, חולצה מכופתרת וכו'. וודאו כי חזותכם מטופחת, מסודרת וארשת פניכם מחויכת (אף אחד לא רוצה לשכור מנהל שיווק שנדמה שתמונתו נלקחה בעיצומו המרגש של מסדר זיהוי או במהלך הענקת פרס הרוצח השכיר החביב של השנה).

מובן שישנם יתרונות לצירוף תמונה (פנייה אישית יותר, יכולת להתחבר למועמד ועוד) אולם לגבי יתר התפקידים, המלצתנו הכללית היא לא לצרף תמונה, וזאת מכמה טעמים:

עיקר העיקרים – תמונה מושכת אוטומטית את תשומת הלב. במקום שתשומת ליבו של הקורא תתמקד בניסיונכם המקצועי וביתרונותיכם היחסיים חלקה כבר מוקדש לתמונה ולחזותכם. מכאן, אין לכם יכולת לשלוט במה מחשבתו ותשומת ליבו תתמקדנה.

היופי הוא בעיני המתבונן (או בעיני המסנן) – תמונה יפה ומחמיאה בעיניכם יכולה להיראות בעיני האחר כפחות מכך, במקרה הטוב. בכך עלולה להיווצר עננה מעל הרושם שקורות חייכם אמורים לייצר.

נפלאות המוח האנושי – בני האדם הם יצורים רגשיים. אין באפשרותכם לדעת אילו קונוטציות תעלה התמונה בראשו של הקורא (מורה קשוחה מבית הספר, דמות מהשירות הצבאי, שכן מרגיז וכו'). במודע או שלא, קונוטציות אלה עלולות להשפיע על הרושם שייוותר לאחר קריאת קורות החיים.

סטריאוטיפים – כמו הסעיף הקודם, גם סטריאוטיפים עלולים להיווצר בראשו של הקורא מבלי שישים לב לכך ולפגום בסיכוייכם לעבור את השלב החשוב הזה.

חיסכון במשאבים – לעיתים קורות חייכם יודפסו בשחור-לבן תוך העדפה לחיסכון בדיו, יועברו בפקס ממחלקה למחלקה או יעברו התעללויות טכנולוגיות כאלה או אחרות. בסופן, מהתמונה הנפלאה שצירפתם עלול להיוותר רק מלבן שחור ולא מובן.

גודל הקובץ – תמונה שמצורפת לקובץ קורות חיים (ושאינה דחוסה כראוי) עלולה להגדיל אותו משמעותית וליצור בעיה בקבלתו בתיבת הדואר של הצד האחר, לעתים מבלי שתהיו ערים לכך.

  

לשדרוג קורות חיים, הכנה לראיונות עבודה ומאמרים נוספים בנושא צרו איתנו קשר ב: lihiyot1@gmail.com או בקרו אותנו ב: www.lihiyot1.co.il.

לקריאה נוספת: 

סוגיית השכר בראיון עבודה

בהצלחה רבה לכל מחפשי העבודה,

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות