איך כדאי לכתוב קורות חיים? 27.8.2011

שלום לכולם, לפני שנתחיל הרשו לי להציג את עצמי.

שמי ישראל ישראלי (הוא ממש פופולארי הבחור הזה), בן 35, מתגורר בקרית-ישראל, משתייך גאה למעמד הביניים, נשוי לישראלה היפה, אב נרגש לשני ילדים מקסימים ומוצלחים, ישראלינה בת ה- 5 וישראלוב בן ה- 3, חובב מושבע של רכיבה אתגרית על חד-אופן ושל טיפוח אלפקות לתחרויות יופי בין-לאומיות.

החדים מביניכם וודאי הספיקו לעלות על העובדה שכך פחות מומלץ להציג עצמכם, הן בקורות חיים והן בראיונות עבודה (למעט המתמודדים על משרת שופט בתחרויות כגון זו).

מכיוון שמסמך קורות חייכם הוא כרטיס הביקור שלכם לעולם התעסוקה ועליו מוטלת המשימה המורכבת של הצגה עצמית ויצירת הרצון להמשיך ולהכיר אתכם לעומק, ננסה לעמוד על כמה נקודות חשובות ועל המבנה המומלץ שלו. מובן שקיימים סייגים רבים והתאמות רבות ושונות לכל מועמד ומועמד אולם נפרט במאמר זה דוגמא למסמך קורות חיים ומספר קווים מנחים כלליים.

פרטים אישיים

פרק זה הוא החשוב ביותר! הוא מכיל למעשה את פרטי יצירת הקשר עמכם. נסו לפרט לכל הפחות שם מלא, עיר מגורים, תעודת זהות ופרטי יצירת קשר (טלפון סלולארי, טלפון נייח, כתובת דואר אלקטרוני וכו').

הקפידו הקפדה יתירה על כך שהפרטים הרשומים יהיו מדויקים! מספר טלפון שגוי או לא עדכני, טלפון סלולארי בו חסרה ספרה, כתובת דואר אלקטרוני לא תקינה – כל אלה מהווים מכשול קריטי בדרך ליצירת קשר עמכם. שולחן קורא קורות החיים עמוס לעייפה בדרך כלל ועליכם לעשות כל שביכולתכם בכדי להקל עליו ליצור עמכם קשר. אם זה לא יהיה פשוט, זה פשוט לא יהיה...

אגב, אם אתם מחפשים עבודה באופן פעיל – אנא הקפידו על היותכם זמינים בדרכי ההתקשרות אותן פירטתם. ענו לטלפון, ודאו שתא המענה הקולי פנוי להקלטת הודעות חדשות וכו'.

השכלה

כאן המקום לתאר בתמציתיות את ההשכלה הפורמאלית שרכשתם לאורך הדרך. כדאי לציין את השנים, את מהות ההשכלה שרכשתם (תואר, תעודה, דיפלומה), פירוט בכמה מילים והמוסד האקדמי במסגרתו למדתם. בעלי תואר ראשון ושני יכולים לותר על לימודי התיכון והבגרות. כמו כן כדאי להדגיש הצטיינויות ופרסים.

את פרטי ההשכלה השונים נהוג להציג בסדר כרונולוגי הפוך, מהמאוחר אל המוקדם (רלוונטי גם ליתר הפרקים במסמך קורות החיים).

קורסים והכשרות

לעיתים כדאי לאחד את פרק ההשכלה עם פרק זה. במקרה שיש מקום להפריד ביניהם, כדאי לפרט בפרק זה את הקורסים המקצועיים והניהוליים אותם עברתם. קורסי ניהול, קורסים מקצועיים, קורסים מטעם גופים גדולים או ממשלתיים כדאי לפרט כאן. אם עברתם רשימה ארוכה ומגוונת של קורסים כדאי לבחור את הרלוונטיים שבהם בכדי להימנע מעומס ומפירוט מיותרים.

ניסיון תעסוקתי

בדרך כלל מומלץ להקדיש את מרבית המסמך לפרק זה ובייחוד להתמקד בשניים-שלושה תפקידים משמעותיים אחרונים או בתפקידים אותם ביצעתם ב- 10 השנים האחרונות. פרטו את שם התפקיד אותו ביצעתם, את התקופה בשנים ואת מקום העבודה. אם זה מוסיף, ניתן לשלב תיאור קצר על החברה במשפט או שניים לכל היותר. ניתן להסתפק בהצגה תמציתית של תפקידים מאוחרים יותר אלא אם הם רלוונטיים ביותר וקריטיים לתפקיד בו אתם חשקים.

למועמדים חסרי ניסיון מקצועי נרחב, כדאי לפרט יותר על ההשכלה ועל השירות הצבאי. בדרך כלל נהוג שלא לציין ניסיון תעסוקתי טרם השירות הצבאי, אולם אם אתם צעירים ניתן לעשות בכך שימוש.

שירות צבאי

חשוב לציין בקצרה את השירות הצבאי שלכם. על מעסיקים רבים הנושא משפיע באופן תת מודע. אם הניסיון הצבאי רלוונטי לתחום העיסוק כדאי לפרט במשפט או שניים נוספים.

ידע במחשבים

כדאי לפרט בפרק זה את כלי המחשב והטכנולוגיה בהם אתם שולטים, גם את הטריוויאליים שבהם כגון אינטרנט, אופיס וכו'. כך יידע המעסיק שהוא לא צריך להשקיע בהכשרתכם בנושאים אלה.

לאנשי מחשב כדאי לפרט בחלק נפרד את הכלים השונים בהם הם שולטים על פי קטגוריות. הרבה פעמי מחפשים מעסיקים ניסיון או ידע בכלי ספציפי כתנאי סף.

שפות

מעבר לפירוט רמת השליטה שלכם בעברית ובאנגלית, כדאי לציין כל שפה אחרת בה שליטתכם היא בסיסית ומעלה (הכוונה היא לאוצר מילים רחב יותר מ- 3 מילים שונות).

לשדרוג מקצועי של קורות חיים ולהכנה מקצועית לקראת ראיונות עבודה, מבחנים קבוצתיים וסימולציות צרו איתנו קשר ב: lihiyot1@gmail.com או בקרו אותנו ב: www.lihiyot1.co.il

לקריאה נוספת:

מכתב מקדים


בהצלחה רבה לכל מחפשי העבודה,

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות

Ċ
BE1 Be Everywhere,
27 באוג׳ 2011, 5:44
Comments