כתיבת קורות חיים: שימוש במילים הנכונות, או, איך לא לצאת פיתה ולגרום למעסיק לעוף על עצמו 29.6.2011

פעם קראו לזה שפת רחוב. היום קוראים לזה סלנג, והוא הפך לחלק בלתי נפרד משגרת חיינו. פעם, הסלנג היה רכוש בלעדי של הדור הצעיר, היום הוא בא לידי ביטוי בבית, בטלוויזיה, בבית הספר, בעבודה, אצל חברים, ולמרבה הפלא והצער – בקורות חיים.

אין ספק שהסלנג מלווה את חיינו ללא הבדל בין דת, גזע ומין, אך האם מתאים לעשות בו שימוש בכל מקום? האם קורות חיים שמיועדים למעסיק שמצפה לרמה מסוימת בקרב עובדיו צריכים להכיל סלנג?

קורות חיים וראיונות עבודה מהווים במה פורמאלית לה חוקי משחק משלה. חלק מחוקי המשחק הללו מחייבים להפגין רמה מסוימת ורצינות מצד המועמד, שבאות לידי ביטוי, בין היתר, בשימוש בשפה תקינה.

אספנו עבורכם מספר טיפים בהקשר זה ובהקשרים דומים לו.

סלנג אמרנו? נתקלנו במספר מפתיע של קורות חיים שהכילו ביטויי סלנג (אפילו נתקלנו פעם אחת ב'קרחנה') שבלשון המעטה, לא החמיאו לקורות החיים ולבעליהם. נסו לעשות שימוש בשפה תקינה וברמה גבוהה. אל תשכחו שקורות החיים מהווים את כרטיס הביקור שלכם, וככזה, עליהם לייצג אתכם נאמנה.

ר"ת זבש"ך – אז זהו, שזה לא בעיה של הקורא, זו בעיה של הכותב. ראשי תיבות נהירים ומוכרים לנו, לא בהכרח יהיו בעלי משמעות עבור קורא עם רקע שונה משלנו. נושא זה מקבל משנה חשיבות בפרק השירות הצבאי, שלעיתים כתוב כולו בראשי תיבות. נסו להימנע משימוש בראשי תיבות, גם אלה שנראים לכם מובנים מאליהם. מעסיק שיקרא את קורות חייכם ולא יבין חלקים מסוימים יאבד חלק מהחשק לזמן אתכם לראיון עבודה ובכך יתפספס חלק מהפוטנציאל הגלום בניסיון שצברתם.

לועזית – השימוש במילים לועזיות מתאים ולעיתים אף מתחייב. מובן שרצוי להיצמד כמה שניתן למילים בעברית, אולם, ישנם תחומים הבנויים כמעט לחלוטין על מילים לועזיות. בנוסף, ישנן מילים שהשימוש בהן כבר השתרש בשפת היום-יום (רילוקיישן, למשל), ולא כדאי לעברת אותן. מומלץ לשקול שנית שימוש במילים בלועזית שייתכן ואינן מוכרות לקהל הקוראים.


אנו מזמינים אתכם להיעזר במומחים של להיות1 בכתיבת קורות חיים שיווקיים ומקצועיים פצצות לגבות, מבלי לשבור את השיניים בבחירת המילים הנכונות, צרו איתנו קשר ב- lihiyot1@gmail.com או באתר www.lihiyot1.co.il.

 

 לקריאה נוספת:

"אז למה עזבת את התפקיד האחרון שלך?"

הכנה מנטאלית, הכנה רגשית והכנה התנהגותית נפגשות בפאב. או, איך אפשר להשפיע על תהליך הקבלה לעבודה

"אז למה עזבת את התפקיד האחרון שלך?"

למחירון

בהצלחה רבה לכל מחפשי העבודה,

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות