כתיבת קורות חיים: להתאים גרסה לכל משרה? 29.10.2011


לקוחות רבים שואלים אותי האם בעת כתיבת קורות חיים צריך לשנות את קורות החיים ולהתאימם לכל משרה ומשרה אליה שולחים? האם אתם בלהיות1 תוכלו לכתוב לי כמה גרסאות לכמה משרות?

במאמר זה נסביר מעט את הנושא של כתיבת קורות חיים למשרות שונות ולתחומים שונים לאור מספר עקרונות כלליים.

כתיבת מספר גרסאות של קורות חיים: עלות לעומת תועלת

כתיבת קורות חיים כרוכה בעלות. אם עושים זאת בעזרת אנשי מקצוע הרי שמדובר בעלות כספית. אם עושים זאת באופן עצמאי הרי שמדובר בעלות של זמן, מאמץ מנטאלי ולעתים גם לא מעט תסכול בניסוח נכון של הדברים ובמציאת המילים הנכונות.

עבור מועמדים רבים, חיפוש עבודה זה עבודה. חלקם מועסקים במקום אחר תוך חיפוש עבודה, לחלקם התחייבויות נוספות (משפחה, בית או חיית מחמד תובענית) וחלקם פשוט חוששים מהתהליך. בהקשר זה אמליץ על קריאת המאמר איך לחפש עבודה באופן יעיל מבלי להתייאש? ועל המאמר לא לפחד מהפחד, או, כיצד לנצח את מפלצת חיפוש העבודה? לכן, באופן כללי איננו ממליצים על כתיבת גרסה שונה של קורות חיים לכל משרה ומשרה. אולם, קיימים מספר עקרונות לפיהם ניתן ואף רצוי לייצר גרסאות שונות של קורות חיים.

תחומים שונים

למועמדים רבים ניסיון לא מבוטל במספר תחומים שאינם בהכרח קשורים ושמצדיקים הרחבה ופירוט ייחודיים לתחומים השונים. מועמד שבעברו מספר תפקידי הדרכה ולצידם מספר תפקידים בניהול מכירות נהנה מידע וניסיון בתחומים שונים. מועמד אחר יכול שמילא מספר תפקידים בשירות לקוחות במוקדים שונים ובגדלים שונים ולאחר זמן מה סיים את מסכת לימודיו ותהליך הכשרתו כעורך דין ואף צבר ניסיון תעסוקתי כעורך דין מן המניין. למועמדים אלה כדאי בהחלט ליצור גרסאות שונות של קורות חייהם, כך שכל גרסה תדגיש ותבליט פן מסוים בניסיונם המקצועי. יש לקבוע את מידת ההבלטה ואופייה לפי התחום והדרג המבוקשים כיום על ידי המועמד.

דרגי ניהול שונים

למנהלים שמעוניינים בשינוי הדרג הניהולי שלהם בהחלט מומלץ לייצר גרסאות שונות של קורות חייהם. פעמים רבות נתקלנו במנהלים בכירים ובמנהלים בדרגי ביניים שמעוניינים היו בגרסה ניהולית בכירה של קורות חייהם בכדי להגישה למשרות בהן היו מעוניינים מבחינת קידום, ובמקביל היו מעוניינים בגרסה ניהולית מוצנעת ובכירה פחות למקרה בו יבחרו במשרה בדרג ניהולי דומה לקיים.

סוגי ארגונים שונים

במקרים בהם קורות החיים נשלחים לארגונים שונים באופן קיצוני מוצדק לכתוב יותר מגרסה אחת של קורות החיים. מובן שגודל וסוג הארגון משפיעים גם על הדרג המבוקש. מנהל שיווק שיבקש להשתלב בחברה רב-לאומית שמטה ניהולה המרכזי ממוקם בחו"ל ושגרת העבודה בה מצריכה יכולת ניהול ממשקים רבים במקביל וברמות בכירות יזדקק לנוסח שונה מהגרסה אותה ישלח לתפקיד ניהול השיווק בחברה קטנה ומקומית.

הסבה מקצועית

מועמד שמעוניין לבצע הסבה מקצועית ירגיש וודאי צורך בכתיבת שתי גרסאות לקורות חייו לכל הפחות. גרסה אחת תוכוון לתחום אליו מעוניין המועמד להסב את מקצועו (או מספר גרסאות למספר תחומים) תוך הבלטת הקווים המשיקים בניסיונו המקצועי למאפייני התחום בו הוא מבקש להתשלב, בעוד שהגרסה האחרת תתמקד במקצוע הקיים.

התאמת המכתב המקדים

מעבר לסוגיית גרסאות קורות החיים הרי שחשוב ומועיל להתאים את המכתב המקדים למשרות השונות. המכתב המקדים מגלם פוטנציאל ליצירת קשר פחות פורמאלי ולהעברת מסרים נוספים למעסיק כך שכדאי להתאימו ספציפית למשרות השונות מעבר לנוסח הקבוע בו אתם עושים שימוש.

האם המסקנה היא חד-משמעית?

וודאי שהמסקנה אינה חד-משמעית, אלא היא בבחינת כל מקרה לגופו.

לייעוץ אישי, שדרוג מקצועי של קורות חיים והכנה לראיון עבודה, מבחנים קבוצתיים וסימולציות צרו איתנו קשר ב: lihiyot1@gmail.com או בקרו אותנו ב: www.lihiyot1.co.il

 

לקריאה נוספת:

כתיבת קורות חיים - הגזמות והצנעות

קורות חיים להסבה מקצועית

כתיבת קורות חיים: שימוש במילים הנכונות, או, איך לא לצאת פיתה ולגרום למעסיק לעוף על עצמו

למחירון

בהצלחה רבה לכל מחפשי העבודה,

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות


Ċ
BE1 Be Everywhere,
29 באוק׳ 2011, 8:48
Comments