חוברת הכנה לראיונות עבודה, לסימולציות ולמבחנים קבוצתיים - להיות1 - חלק ראשון

הקדמה
בעולם העבודה של היום הפך תהליך הכניסה והקבלה לעבודה חדשה ולארגון חדש לתהליך מרובה שלבים, אשר נועדו לבחון את התאמתו של המועמד לתפקיד ולארגון החדש. לעיתים עשוי לכלול תהליך הקבלה למשרה חדשה, מלבד ראיון אישי, גם שלבים של מבחנים קבוצתיים, סימולציות וראיון עם פסיכולוג.  
אלו, עשויים להיות מצבים מלחיצים, מעוררי חשש ולעתים אף מאיימים, אולם, הם חלק בלתי נפרד מתהליך ההעסקה כיום.
בכדי לסייע לכם להתמודד באופן אפקטיבי יותר עם התהליך מובאים בחוברת שבפניכם מספר טיפים, נקודות למחשבה ועצות באופן מתומצת המהווה בסיס להכנה לראיונות עבודה, לסימולציות ולמבחנים קבוצתיים.
ההכנות המקצועיות לראיונות עבודה ולסימולציות המועברות על ידי אנשי הסגל של להיות1 מסייעות ללקוחותינו לעבור את התהליך בהצלחה.  זאת, באמצעות הבאתם לשלבי הבחינה והמיון השונים כאשר הם מוכנים ובטוחים בעצמם וביכולותיהם ובכך להגדיל משמעותית את סיכוייהם להשיג את המשרה הנחשקת.

 בהצלחה!

 

הכנה לראיון עבודה ולראיון עם פסיכולוג

רקע והכוונה כללית

 אורכו של ראיון עבודה משתנה, ויכול לנוע בין 20 דקות ועד לשעה ואף מעבר לכך, והוא עשוי להיות מורכב הן משאלות פרטיות על חייו האישיים של המרואיין והן משאלות הנוגעות למישור המקצועי העוסקות בעברו התעסוקתי, תחומי מומחיות, ידע מקצועי, כישורים ועוד.

 מטרת הריאיון היא ללמוד על המועמד, על דפוסי התנהגותו, על יכולותיו המקצועיות ועל התאמתו לארגון ולמשרה.

 לאחר שלב ראיון העבודה נהוג במקומות מסוימים לבקש מן המועמד להתראיין אצל פסיכולוג מטעם הארגון.  אורכו של ראיון זה יהיה לרוב סביב שעה אחת.


 ראיון עם פסיכולוג משרת שלוש מטרות עיקריות:

א. תיקוף המידע שנאסף בראיון העבודה הראשון, מתוך הנחה כי יכולת ההקשבה של הפסיכולוג עשויה לאפשר לו 'לשמוע' דברים שהתפספסו בראיון הראשון, להתייחס אליהם ולהשתמש במידע הנוסף בתהליך קבלת ההחלטות.

ב. באמצעות כישורי הדיבוב של הפסיכולוג עשוי המרואיין לחוש בנוח לומר דברים שלא נאמרו במסגרת הריאיון הראשון.

ג. מתן דגש רב יותר על בחינת עברו של המרואיין הן במישור האישי והן המקצועי בדגש על חוויות מרכזיות ומעצבות מתוך הנחה כי אלו מלמדים על עולמו הפנימי של המרואיין, אופן ההתמודדות שלו עם דרישות המציאות, ערכיו, והתאמתם של כל אלו לארגון ולמשרה המדוברת.

 

באופן כללי יש להתייחס לראיון עם הפסיכולוג כאל ראיון עבודה נוסף ולהפחית את מידת החרדה העשויה להתעורר רק בשל העובדה כי מדובר במראיין פסיכולוג. כלל הטיפים והכללים הנוגעים לראיון עבודה רגיל רלוונטיים גם כאן.

מלבד זאת יש לזכור כי ריאיון זה איננו מפגש אישי של הלקוח עם פסיכולוג במסגרתו מספר ומשתף המרואיין את הפסיכולוג בכל צפונות ליבו. יש להקפיד גם בסיטואציה זו לשמור על 'מוד' חשיבה שיווקי אם כי לא באופן מוחצן מדי, שכן יצירת תחושה של דיבור אותנטי חשובה באוזניו של הפסיכולוג.

מסיבה זו מומלץ לזכור את הדברים הבאים:

א.      דבר בביטחון ובאותנטיות אודות עברך אך זכור כי גם מול הפסיכולוג אתה מוכר את עצמך וכישוריך לארגון החדש.

ב.      התמקד והרחב את הדיבור בהישגים, הצלחות, התפתחות ולמידה אישית לאורך הדרך.

ג.       התייחס לאירועים של כישלון או קושי, יחסית בקצרה תוך הדגשת הלמידה שצברת בעקבותיהם.

ד.      היה נינוח ולא מתגונן אל מול הפסיכולוג.

ה.     שדר והבע ציפייה לקבל את העבודה תוך הדגשת הערך המוסף שתביא אתך לעבודה החדשה.

 

כללים, עקרונות וטיפים

א.      התאמת 'מוד' החשיבה  - זכור כי המראיין אינו פסיכולוג או חבר, יש להציג את עיקרי האמת באופן שיציג אותך באור חיובי, תוך הצנעת נקודות שליליות; בכל מקרה לעולם לא לשקר; יש להקפיד ולשמור על טון חיובי; חשוב להתאים את התוכן כך שיהיה רלוונטי למשרה המבוקשת; יש לשמור על מיקוד ולהתגבר על נטייה אופיינית להתפזר.

ב.      תקשורת בלתי מילולית, שפת גוף והכניסה לראיון - יש לשים לב לאופן הכניסה לחדר, לשפת הגוף ולמאפייני תקשורת בלתי מילולית. כמובן, שעדיף לחוש בטוחים בעצמכם ובתשובותיכם באופן שישפיע על שפת הגוף שלכם. על כל פנים, מומלץ ליצור קשר עין במידה סבירה ובלתי מאיימת, לא לפלוש למרחב האישי של המראיין, להימנע מתנועות חדות או חוזרות וכיו"ב.

ג.       מועד ההגעה לראיון – מומלץ להגיע כ- 10 דקות לפני המועד שנקבע לראיון. הגעה מוקדמת יותר מעידה על לחץ מיותר ואילו הגעה מאוחרת (על הדקה) עשויה להעיד על היעדר תכנון וניהול זמן לקוי.

ד.      איסוף מודיעין - המלץ ללקוח לאסוף כמה שיותר פרטים אודות הארגון והמשרה אליהם הוא מתמודד (מהאינטרנט, מחברים, ממכרים) כמו גם בירור הכישורים הנדרשים.

ה.     קוד לבוש מומלץ להגיע אל הריאיון במראה מסודר ונקי ובלבוש מעט יותר אלגנטי מהנהוג במקום העבודה.

ו.        תרגול מומלץ להמשיך ולתרגל את ההצגה העצמית שלכם ואת המענה לשאלות מורכבות עם מישהו קרוב המכיר אתכם היטב על מנת לקבל משוב ולשפר את ביצועיכם.


להכנה מקצועית ומותאמת אישית לראיון עבודה (כולל הכנה SOS בטלפון) צרו איתנו קשר.לקרוא עוד:

חוברת הכנה לראיונות עבודה, לסימולציות ולמבחנים קבוצתיים - להיות1 - חלק שני 21.5.2014 

חוברת הכנה לראיונות עבודה, לסימולציות ולמבחנים קבוצתיים חלק שלישי 1.6.2014