איך מתמודדים עם שאלות לא נעימות, פוגעניות או אף לא חוקיות בראיון עבודה? 15.8.2011

בראיונות עבודה נשאלות שאלות רבות, רבות מאוד, לעתים רבות מדי.

רובן לגיטימיות וטובות (עבור המעסיק, לפעמים פחות עבורכם), חלקן לא נעימות וחלקן אף אינן חוקיות. מידת הנכונות שלנו לענות על השאלות הללו קשורה בקשר ישיר בעוצמת הרצון שלנו לקבל את המשרה אליה אנו מתראיינים. מובן, שלכל אחד מאיתנו יש קווים אדומים אותם לא נהיה מוכנים לחצות גם עבור המשרה הנחשקת ביותר.

אז איך אפשר להתמודד עם שאלות פוגעניות או אף לא חוקיות במהלך ראיון עבודה?

הכבש הששה-עשר: דבר ראשון, ספרו בלב. עד 5, 10 או 72 – זה לא משנה, סיפרו עד שהלהט הראשוני נרגע והפסיק לזמזם לכם באוזניים.

פוקר-פייס: גם אם ביניכם לבין עצמכם מתנהל דיון עירני ונוקב בסגנון 'מי הוא חושב שהוא?', 'מאיפה החוצפה לשאול את השאלה הזו בכלל?' או, 'הנה אני מחייג במקוצר לעורך הדין שלי', שמרו על חזות שלווה ורגועה, ואם אפשר עטויה בחיוך עדין. לאחר מכן תוכלו לעבור לשלב ניסוח התשובה באופן ענייני ונעים.

שאלות כגון 'איך תסתדרי עם 3 ילדות קטנות בבית?' תמיד ניתן לצלוח תוך החזרת המיקוד לעניין לשמו התכנסתם: 'נושא ניהול הבית הוא משהו אישי והייתי מעדיפה שלא להכניס אותו לראיון העבודה. אני מתחייבת לעמוד בכל דרישות התפקיד וכבר התארגנתי לכך מראש'.

ייתכן ותישאלו שאלות נוספות הגובלות בחדירה לפרטיות או אף בגלישה מעבר לגבולות החוק, כגון: 'מתי את מתכוונת ללדת?', 'האם אתה מתכנן להקים משפחה בקרוב?', 'האם יש לך ילדים קטנים?', 'האם אתה שומר שבת?', 'מה היה הפרופיל הרפואי שלך בעת השחרור?', 'מה הן העדפותיך המיניות?' ועוד.

כמו כן ייתכן ותישאלו שאלות לגיטימיות לחלוטין, אולם לא נעימות עבורכם, כגון 'מדוע עזבת את מקום העבודה הקודם שלך?', 'תאר מקרה בו נכשלת בעבודתך?', מה דעתך על המעסיק הקודם שלך?', 'תאר מה פחות טוב בעצמך?', 'אם היית במקומי, מה היית שואל אותך?' ועוד.

ובעיקר: גם לשאלות לא נעימות וגם לשאלות פוגעניות או חודרניות מומלץ להכין את עצמכם מראש בבית. נסו לערוך סימולציות עם מכרים, חברים ומשפחה. אין צורך לשנן תשובות בעל פה, אולם רצוי שתהיו מוכנים עם כמה קווי יסוד על בסיסם תוכלו להגיב בקלות ובגמישות.

 

בכל מקרה, אם תצטרכו עזרה אנחנו כאן לצידכם כל הדרך לראיון העבודה ולמשרה הנחשקת, צרו איתנו קשר ב- lihiyot1@gmail.com או באתר www.lihiyot1.co.il.

הכותבת אינה בעלת רישיון עריכת דין. האמור לעיל הינו בגדר דעה אישית ואינו מהווה ייעוץ משפטי.
 

בהצלחה רבה לכל מחפשי העבודה,

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות