ראיון עבודה ראשון אחרי תקופה ארוכה, או, מפגש עם אלפקה שסובלת מבעיות בניהול כעסים 8.9.2012

קיבלתי זימון לראיון עבודה!

טרחתם, עמלתם, השקעתם, כתבתם קורות חיים מקצועיים ושיווקיים – ולאחר תהליך חיפוש ממוקד הצלחתם להשיג ראיון עבודה למשרת חלומותיכם.

בעבור חלק ממחפשי העבודה רגשות השמחה והצהלה חולפים מהר מאוד ובשלב זה מתחיל החלק הקשה באמת בתהליך. גם אם עבדתם שנים ארוכות באותו ארגון, גם אם עבורכם הקריירה הייתה מורכבת ממשרה שרדפה משרה ללא משוכות, גם אם השתחררתם זה עתה מהשירות הצבאי, הראיון הראשון נתפס בעיני חלק ממחפשי עבודה כמו מפגש נפיץ עם אלפקה שסובלת מבעיות בניהול כעסים ושנמצאת בעיצומו של משבר גיל הארבעים (בשנות אלפקה): או שיירקו לך בעין, או שתלעס קש...

 

החששות מראיון העבודה הראשון

ראיון עבודה ראשון בקריירה המקצועית, או ראיון עבודה ראשון לאחר תקופה ארוכה בה לא חוויתם מעמד מרגש זה, מעורר רגשות מעורבים בקרב מועמדים רבים. במקביל לציפייה ולהתרגשות נבנים במועמד רגשות של לחץ, חשש וחרדה:

עבר כל כך הרבה זמן מהראיון האחרון שלי, מה עושים? כיצד אייצר רושם חיובי בעיני המראיין? מדוע אני צריך לעבור שוב תהליך זה לאחר קריירה מפוארת ומוצלחת? מה יקרה אם אענה תשובות שטחיות או אתפס כחסר ביטחון?

שאלות אלה ודומות להן עלולות לקנן בקרב רבים ממחפשי העבודה. חמור מכך, הן עלולות להסיט את תשומת ליבו של המועמד כך שיעסוק אך ורק בנושאים הללו (ובמרבית המקרים אף יחמיר אותם) במקום לעסוק בהכנה אפקטיבית לראיון העבודה, ביצירת אסטרטגיה מנצחת להשגת המשרה וביישומה בפועל.

 

מה ניתן לעשות?

מכיוון שראיון העבודה הוא הזדמנות שלא חוזרת מהר מספיק על עצמה, כדאי לשנס מותניים ולשים לב לנקודות הבאות:

· בראש ובראשונה, להבין – יכולת ההשפעה שלכם גדולה, גדולה מאוד, אפילו גדולה יותר ממה שאתם והמראיין גם יחד מודעים. בידיכם כלים להשפיע על מהלך הראיון, על התנהלותו ועל הרושם המוקרן מכם. בידיכם כלים לכוון את הראיון למקומות או לכיוון מסוים. בידיכם כלים להגדיל את הסיכויים שלכם באופן משמעותי. קל מאוד לתפוס אופי פאסיבי ומוכוון במהלך הראיון. אפקטיבי ומספק הרבה יותר להצליח בו.

· נטרול רגשות שליליים – כדאי מאוד להבין שראיון העבודה הוא חלק קריטי, מובנה ונפוץ ביותר בתהליך איוש משרה. רצוי להשלים עם כך (גם אם אתם מנהלים בכירים ומאחוריכם קריירה מפוארת ורבת הישגים) ולהוציא את המיטב מהמצב. יתירה מכך, ניתן ואף מומלץ לעשות שימוש בשלב זה בכדי לדלות מידע רלוונטי נוסף עבורכם לגבי המשרה המדוברת ולגבי אופי הארגון.

· כיצד היית מתאר את הקשר שלך עם אמך – זכרו, מטרת הראיון היא לבחון התאמתכם למשרה ולארגון. הראיון הוא לא מבחן קבלה חברתי, הוא לא מפגש אצל הפסיכולוג החביב עליכם והוא לא מבחן קבלה למועדון הברידג' של יוצאי מחוז שלזיה התחתית בפולין. התמקדו בפן המקצועי, בכישוריכם המקצועיים, בניסיונכם המקצועי ובערך המוסף שתוכלו להשיא לארגון ולמנהל שיחליט להעסיק אתכם.

· חיים ומוות ביד הלשון – את השאלה מנסח המראיין. את התשובה – רק אתם. נסו לתת תשובות ממוקדות, שיווקיות ומקצועיות. תשובה טובה תיתן מענה לשאלה של המראיין, תייצג אתכם באור שיווקי ומקצועי ותשפיע מעט על כיוון הראיון ועל התנהלותו.

 

לייעוץ וליווי אישיים, להכנה מקצועית ומותאמת אישית לראיון עבודה (כולל הכנה SOS בטלפון), לשדרוג מקצועי של קורות חיים ולכתיבה שיווקית של פרופיל מקצועי ללינקדאין צרו איתנו קשר ב: lihiyot1@gmail.com או בקרו אותנו ב: www.lihiyot1.co.il

 

לקריאה נוספת:                                                                                               השרותים המומלצים שלנו:

קורות חיים של מנהלים בכירים – קצת מהרבה או הרבה מקצת?                                כתיבה מקצועית של קורות חיים

איך לכתוב קורות חיים בהתאמה לתוכנות האוטומטיות שסורקות אותן           התאמה למשרה ספציפית ולמכרזים

הפנייה הטלפונית מהמעסיק היא בעצם חלק מראיון העבודה                                                                    כתיבת פרופיל מקצועי ללינקדאין    

  וזה אני בטיול רכיבה על אלפקות במדבר יהודה,                                          ייעוץ שיווקי וכתיבה שיווקית

תמונה אישית בקורות חיים - לצרף או לא?                                                      למחירון

                                         

בהצלחה רבה לכל מחפשי העבודה,

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות