תקשורת בין אישית מהווה מרכיב מכריע בתהליך חיפוש עבודה, בראיון עבודה ובעצם בחיים בכלל 6.8.2011

הידעת? הרושם הראשוני בתקשורת בין אישית נקבע תוך 7-20 שניות בלבד. כן, זה פרק הזמן שהאדם הממוצע מגבש את דעתו הראשונית על העומד מולו. לאחר שהוא נקבע, קשה מאוד לשנות אותו ולכן חשוב לנסות ולייצר רושם ראשוני נכון ואפקטיבי. בכדי לעשות זאת עלינו להבין את הגורמים המשפיעים על היווצרותו ומה הן האפשרויות שלנו להשפיע על אותם הגורמים.

התקשורת הבין אישית מתאפיינת במספר משתתפים מצומצם. אם ניקח ראיון עבודה לדוגמא הרי שנמצאים בו רק אתה והמראיין. המראיין שיושב מולך רואה הכל. הוא מתרשם מהדרך בה אתה לבוש, מהמראה שלך, משפת הגוף, מהריח שלך ומהאינטונציה בקול שלך. בתהליך יצירת רושם ראשוני מופעלים כל החושים ולכן חשוב להגיע לראיון עבודה בלבוש הולם ונקי, להציג את עצמך בצורה רהוטה ולהימנע מתוספות וצעצועים שעלולים למשוך את תשומת הלב (צמידים רעשניים, פלאפון שאינו על מצב שקט, ביגוד נוצץ או מקושקש, עגיל בגבה וכו').

הראיון עצמו מתנהל בטווח קרוב. המרחק הקצר בינך ובין המראיין מאפשר לו לראות ולהרגיש את הלחץ שלך, אם קיים, ואת תנועות הגוף. הקפד על שפת הגוף ומה שאתה משדר דרכה. התעסקות עם הידיים, הקפצת רגל בחוסר נוחות ומבט משוטט בחדר, כל אלה פוגעים ברושם אותו אתה יוצר. כמו כן הקפד לא לפלוש למרחב הפרטי של המראיין בכדי לא ליצור תחושה תוקפנית ולא נוחה. קשר העין עם המראיין גם הוא חשוב מאוד. במשפחת החתוליים למשל מבט מסמל כוח ושליטה. גם אצלנו בני האנוש המבט מסמל ביטחון ונוכחות ועל כן אל תמנע ממבט ישיר בעיניי המראיין. זכור, המראיין הוא בן אדם בדיוק כמוך! אל תשפיל מבט ואל תכופף את הראש. שב זקוף והתגאה במי שאתה. אין לך מה להפסיד, אלא רק מה להרוויח. כמובן שלא מומלץ ליצור תחושה מאיימת או לא נוחה אצל המראיין ויש לעשות שימוש בכלי זה באופן מושכל. כמו כן נציין ששפת הגוף מושפעת רבות מהלך הרוח והמחשבה השורר בנו. לכן, אם נבוא מוכנים ומלאי ביטחון לראיון, רבים הסיכויים ששפת גופנו תשדר זאת.

התקשורת עצמה בנויה מהעברת מסר ומתגובה נגדית. כל דבר שתעשה בראיון העבודה יגרור תגובה. אם תצליח לזהות תגובה זו, תוכל לדעת כיצד המסר שלך התקבל. דבר בצורה ברורה ועניינית, דאג לשמור על פורמליות אך לא להתנשא מעל המראיין, אל תיתן לו להוריד לך את הביטחון העצמי. במקרים רבים ראיון העבודה הוא סוג של משחק כאשר המראיין מבקש לבחון את מי שיושב מולו ולראות האם הוא האדם המתאים ביותר לאיוש המשרה הפנויה.

כמו התגובה גם המסר עצמו חשוב ביותר. דאג לבנות לעצמך מסר שאיתו היית רוצה שהמראיין יישאר לאחר תום הראיון. לשם כך מומלץ מאוד לתרגל ראיון בבית מול המראה או מול חברים שמוכנים לסייע. הגעה לראיון עבודה כאשר אתה משפיעה במקרים רבים על סיכויי המועמד לצלוח אותו בהצלחה רבה יותר. אל תסמוך על כושר האלתור שלך, הכן את עצמך מראש ואל תיקח סיכונים מיותרים. אין צורך לשנן מראש תשובות ונאומים חוצבי להבות, אך חשוב לדעת מה אתה רוצה להגיד ובכך אימון עוזר מאוד. נסה לחשוב מה המראיין שמולך רוצה לשמוע ונסה להראות לו שהאמת שלך היא גם האמת שלו ושלכן אתה האדם הנכון והמתאים לתפקיד.

בדיבור מול קהל גדול קשה יותר לדעת בוודאות האם המסר עבר בצורה ברורה, זאת בשל האופי של האינטראקציה עם מספר מרובה של משתתפים בו זמנית. לעומת זאת באינטראקציה בין אישית העברת המסר יכולה להיות פשוטה הרבה יותר. תוכל להבין האם הצלחת בהעברתו על פי התגובה של המראיין ובמידה ואינך בטוח תמיד תוכל לחזור על המסר שוב בנוסח אחר. בראיון אחד על אחד מעטים יותר רעשי הרקע והגירויים החיצוניים לעומת אלה הקיימים באינטראקציה מרובת משתתפים.

לסיכום תקשורת בין אישית חשובה ביותר ומהווה מרכיב מרכזי בדרך לביצוע ראיון מוצלח. היתרון הגלום בכך הוא שלך יש את האפשרות להשפיע עליה על ידי אימון ולמידה מקדימים.

להכנה מקצועית לקראת ראיונות עבודה, מבחנים קבוצתיים וסימולציות צרו איתנו קשר ב: lihiyot1@gmail.com או בקרו אותנו ב: www.lihiyot1.co.il.

 

לקריאה נוספת:
 

לא לפחד מהפחד, או, כיצד לנצח את מפלצת חיפוש העבודה?

 

בהצלחה רבה לכל מחפשי העבודה,

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות