שפת גוף בראיון עבודה 24.9.2011

אין ספק שהתוכן שאנו מספקים בתשובותינו בראיון עבודה חשוב ביותר ומהווה למעשה את המנה המרכזית בסעודה הזוגית שלנו ושל המראיין. העניין הוא שהמנה המרכזית מוגשת באווירה מסוימת, בתאורה מסוימת, על צלחת כזו או אחרת, מלווה במשקה לפי בחירתנו ומושפעת ומושלמת ממגוון גורמים נוספים, שחלקם בשליטתנו וחלקם לא.

חלק מאותם הגורמים הם למעשה שפת הגוף שלנו שכוללת דרכים להעברת מסרים באופן מודע או שאינו מודע, שאינן מילים ומשפטים. שפת הגוף כוללת את הבעות פנינו, מנח גפינו, תנוחת הישיבה, טון וקצב הדיבור וגורמים נוספים.

נקדים ונאמר – כשהשכל רגוע ובטוח בעצמו, הגוף בדרך כלל יילך בעקבותיו, כלומר, מועמד שמגיע רגוע, שליו ובטוח בעצמו, בדרך כלל ישדר את אותם המסרים הן באופן מילולי והן בשפת גופו.

אולם, כדאי להיות מודעים לכמה היבטים של שפת הגוף שעלולים להשפיע על המראיין, על אופן התנהלות הראיון ועל תוצאתו.

ידיים

שימוש נכון בידיים יכול להשלים את התשובות שאנו נותנים ולשדר רוגע, ביטחון ואסרטיביות. אולם, בראיונות עבודה ישנם מועמדים שנוטים להעניק עצמאות זמנית לידיים ולתת להן להינות מרגע קצר של פיתוח זהות נפרדת והכרה בהיותן ישות עצמאית. שילוב ידיים בסגנון רפול, תנועות ידיים מוגזמות, משחק מתמשך עם השיער, חילוץ קנקים הדדי מפרקי הידיים, גירוד חלקים שונים בפנים באופן עקבי, כולם, למרבה ההפתעה, פחות מומלצים בראיון עבודה. המסר שיקלוט המראיין הוא מסר של עצבנות, חוסר ביטחון וחוסר שקט. מסר זה עלול לעורר מחשבות ורגשות כגון 'למה הוא כל כך לחוץ?', 'מה הוא מסתיר?', 'אולי אני מפספס משהו?' ועוד. גם אם זה לא מעורר רגשות פרנויה קלים בקרב המראיין, רוב הסיכויים שזה סתם יעצבן אותו.

רגליים

יצא לי לראות אנשים שבמהלך הראיון משלבים רגליים על הכסא, מורידים נעליים (או נעל אחת) או מקפיצים רגל בתדירות של 87 הקפצות לדקה. מעבר להיות עובדה זו ראוייה למקום של כבוד בספר השיאים של גינס, אין לה מקום בראיון עבודה. זה מסיט את תשומת ליבו של המראיין מהעיקר, מסיח את דעתו, עלול לשדר חוסר נימוס או חוסר רצינות, ובאופן כללי – לא תורם במיוחד.

ראש

לעיתים מראיינים נוטים יותר לדבר ולספר מאשר לשאול. זה בסדר, תנו להם. בזמן שאתם מקשיבים, נסו להימנע מלבצע חיקוי מרשים של בובת הכלב על לוח המחוונים שלכם במכונית. הנהנו מדי פעם אך לא באופן שייצור סחרחורת אצל הצד השני. כמו כן, כאשר אתם אומרים את המילה 'כן', נסו לשים לב שראשכם נע בהתאם, ולא באופן אנכי כפי שראיתי לא פעם.

עיניים

נסו להיישיר מבט לעיני המראיין מבלי ליצור תחושת איום. עיניים שמשוטטות על פני כל החדר, מצמוצים חוזרים ונשנים בתדירות לא סבירה, מבט שמכוון לשולחן במקום למראיין, כל אלה הם דברים שרצוי להימנע מהם.

הברות קישור

הברות קישור כגון 'אהההה', נועדו לקנות שנייה או שתיים בין רעיון לרעיון בכדי לאפשר לנו לארגן בראשנו את המשפט הבא. ככאלה, שימוש בהם במידה סבירה הוא לגיטימי לחלוטין. אולם אם המעסיק שומע את זה פעם אחרי פעם זה פעם אחרי פעם זה פעם אחרי פעם זה פעם אחרי פעם זה פעם אחרי פעם זה פעם אחרי פעם זה פעם אחרי פעם זה פעם אחרי פעם זה פעם אחרי פעם זה פעם אחרי פעם זה פעם אחרי פעם זה פעם אחרי פעם זה פעם אחרי פעם זה פעם אחרי פעם זה פעם אחרי פעם זה פעם אחרי פעם זה פעם אחרי פעם זה פעם אחרי פעם הוא יספיק לשכוח מול מי הוא יושב ולמה הוא יושב שם ורק ינסה לספור את מספר החזרות.

טון וקצב דיבור

לטון ולקצב הדיבור משמעות גדולה בהעברת המסר. דיבור איטי מדי עלול לגרום לחוסר סבלנות בקרב הצד השני ואף לחוסר ריכוז, בעוד שקצב דיבור מהיר מדי עלול לפגום באיכות קליטת המסר. עוצמת הקול משפיעה אף היא על איכות קליטת המסר. מועמד שידבר בקול חלש ישדר כניעות וחוסר ביטחון ואף יסתכן בכך שלא ישמעו היטב את תשובותיו. מועמד שידבר בקול חזק מדי עלול ליצור רושם אגרסיבי ושתלטן.

אפקט המראה ואפקט המראה המנטאלית

בשעת שיחה בין שני אנשים קיימת נטייה של חיקוי הדדי. אם צד אחד ישלב ידיים גם הצד שממול יעשה זאת במהרה מבלי משים. כשם שאפקט המראה משפיע מבחינה פיזית הוא עלול להשפיע גם מבחינה מנטאלית. מועמד שישדר חוסר ביטחון ועצבנות במהלך ראיון עבודה, עלול ליצור את אותו האפקט המנטאלי בקרב הצד שממול.

 

נסיים ונאמר שהקדשת תשומת לב לכל הגורמים הללו ולכל אותם גורמים שלא הוזכו בסקירה זו במהלך ראיון עבודה עלולה להעיק במקום לסייע. רצוי להקדיש את מירב תשומת הלב לתוכן התשובות, אולם מומלץ לבחור נושא או שניים בהם אתם חלשים מעט יותר ולנסות לשפר אותם כפי שהוזכר לעיל.

 

אנו מזמינים אתכם להיעזר במומחים של להיות1 בהכנה אפקטיבית וממוקדת אישית לראיונות עבודה בליווי פסיכולוגים ארגוניים ויועצים ארגוניים, צרו איתנו קשר ב- lihiyot1@gmail.com או באתר www.lihiyot1.co.il.

לקריאה נוספת:

להשיב את העוצמה

חיפוש עבודה - גם בגיל 50 זה אפשרי!

איך לחפש עבודה באופן יעיל מבלי להתייאש?

למחירון


בהצלחה רבה לכל מחפשי העבודה,

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות

Ċ
BE1 Be Everywhere,
24 בספט׳ 2011, 11:40
Comments