הכנה לראיון עבודה: תכונות חיוביות, תכונות שליליות ומה שביניהן 22.10.2011

הנה מתחיל עוד ראיון עבודה. ישבתם בבית. חשבתם בבית. נעזרתם אפילו בחבר קרוב. יש כמה תשובות מוכנות לא רעות בכלל. בהצגה עצמית אתם אלופים. במתן מענה על השאלה למה עזבת את התפקיד האחרון שלך? אי אפשר להתקיל אתכם. אתם מוכנים לראיון העבודה. אבל, הראיון מתקדם ופתאום מגיעות השאלות החביבות 'מה טוב בך?', 'מה הן התכונות החיוביות שלך?', 'מה פחות ממושלם בך?', 'מה הן התכונות השליליות שלך?'. אופס, רגע, תן לחשוב...

תכונות חיוביות

באופן מפתיע, לא מעט מהלקוחות שעוברים דרכינו ובאים להכנה לראיון עבודה מתקשים בבואם לענות על שאלה זו. הם מהססים, מתבלבלים, מתביישים ומגמגמים. למרביתם פשוט קשה לפרגן לעצמם.

שבו עם עצמכם ברגע של התבוננות פנימית והעלו על הכתב את הדברים שאתם אוהבים ומעריכים בעצמכם. מרשימה זו תוכלו לבחור את התכונות החיוביות המרשימות והרלוונטיות ביותר עבורכם. חברינו המראיינים הפכו למתוחכמים ומנוסים יותר עם השנים ולכן נסו להימנע ממתן תשובות של 'פתרונות בית-ספר'. לעומת זאת ניתן להיעזר בעקרונות המנחים הבאים:

·         מבוסס על סיפור אמיתי: תנו תכונות טובות אמיתיות. זה לא הזמן להתבייש ולהצטנע.

·         רלוונטיות: הקפידו על מתן תכונות חיוביות שקשורות לעולם התוכן של המשרה המדוברת (למשרת מכירות – יכולת מעולה לניהול משא ומתן ולסגירת עסקאות תהיה עדיפה על יכולת להכין סמבוסק בעיניים עצומות ועם שתי ידיים קשורות מאחורי הגב).

·         המחש, נמק והדגם: הרבה פעמים מראיינים אוהבים להבין לעומק יותר את כוונתכם ולכן רצוי להכין דוגמא או סיפור שממחישים את התכונה הטובה שבחרתם לציין.

·         כל המוסיף גורע: גם אם קל לכם לחשוב על 72 תכונות חיוביות, מומלץ לציין מספר דוגמאות בודדות (שתיים-שלוש) ולא להתפרס בתיאורים נרחבים מדי שעלולים לייצר רושם הפוך לזה שהתכוונתם.

תכונות שליליות (או עבור הפולנים שבינינו: עם אילו תכונות שלי העולם עוד לא למד להתמודד?)

עברנו בהצלחה את משוכת התכונות החיוביות ועכשיו, אוי הברוך, צריך לדבר על מה שפחות טוב. גם בנושא זה ניתן להיעזר בכמה עקרונות מנחים.

·         מבוסס על סיפור אמיתי: גם כאן מומלץ לתת דוגמאות של תכונות אמיתיות בכם. קל לזהות ולהבחין מתי מועמדים נותנים דוגמאות של תכונות שליליות שהם לא באמת מאמינים בהן. וורקוהוליזם ופרפקציוניזם זה כבר פאסה.

·         אי-רלוונטיות: הקפידו על מתן תכונות שליליות שאינן קשורות באופן מובהק לעולם התוכן של המשרה המדוברת ושלא תפגענה בסיכוייכם.

·         כואב אבל פחות: גם אם בחרתם תכונה שלילית שקשורה לתחום עיסוקכם מומלץ להציג פתרון שמסייע לכם להתמודד עמה ולהגביל את השפעתה.

 

להכנה מקצועית לראיון עבודה ולתרגול מתן מענה על השאלות הנשאלות בו תוך ליווי אישי על ידי פסיכולוגים ארגוניים ויועצים ארגוניים צרו איתנו קשר ב: lihiyot1@gmail.com או בקרו אותנו ב: www.lihiyot1.co.il.


לקריאה נוספת:

הכנה לראיון עבודה - שימו לב גם לנקודות הבאות

מעבר ראיון עבודה בהצלחה - כוס ורבע של ביטחון עצמי, קורטוב של גישה חיובית ו- 2 תכונות שליליות - האם זה מספיק?

איך מתמודדים עם שאלות לא נעימות, פוגעניות או אף לא חוקיות בראיון עבודה?

למחירון


בהצלחה רבה לכל מחפשי העבודה,

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות

 

Comments