הצגה עצמית בראיון עבודה 2.10.2011

הזמן: יום שני בבוקר לפני שבועיים, השעה היא 9:01.

המקום: חברת ניהול הפרויקטים המובילה במרכז.

הכירו את מר קיש אלון, שנקרא זה עתה להיכנס למשרד המראיין ומתבקש להציג את עצמו.

"שלום, נעים מאוד, שמי אלון, אני בן 41 נשוי באושר רב מזה 13 שנה לאלונה, יש לנו שני ילדים מ-ה-מ-מ-י-ם, אלונזו ואלונזה (הושפענו קצת מחופשה קסומה במקסיקו), שהם תאומים דרך אגב שזה דבר מדהים בפני עצמו, חשוב לי מאוד להקפיד על אורח חיים בריא ופרודוקטיבי שכולל פעילות גופנית – רכיבה על אופניים, השתתפות במרוצים וכו', אני מאוד אוהב לקרוא ספרים ובאופן כללי ליהנות מהחיים. בשנים האחרונות אני עוסק בניהול פרויקטים אחרי שלמדתי תואר שני אותו סיימתי ממש לפני הלידה, שדרך אגב הייתה אירוע מאוד משמעותי בחיים שלי, סוף סוף אתה מבין מה המטרה בחיים ולאן הכל הולך ו... אה, אההמ, (הוא בטח עוצם עיניים כדי להתרכז טוב יותר בדברים שלי. מצוין!), כן, אז כמו שאמרתי...".

 

אם ננסה לבדוק מתי איבד המראיין את חברינו אלון, נגיע וודאי למסקנה שזה קרה במשפט או שניים הראשונים לשיחה. המראיין, קרוב לוודאי, נרדם מנטאלית די מהר, וההירדמות הפיזית לא איחרה להגיע. לרגע שכחנו לשם מה התכנסנו. אתם מכירים את התחושה שאתם יושבים מול הטלויזיה או בקולנוע ומרוב פרסומות אתם שוכחים מה ראיתם או מה באתם לראות?

הצגה עצמית עובדת על פי אותו העיקרון. זו אחת השאלות הקשות יותר שנשאלות במהלך ראיון עבודה (בהכנות מקצועיות לראיונות עבודה אנו עובדים עם מועמדים רק על חלק זה במשך 45 דקות עד שעה!). משאלה זו מתחיל הראיון ובה, הוא גם עלול להסתיים. דיברנו במאמרים קודמים על משך הזמן בו נוצר הרושם הראשוני ועל חשיבותו, מאותה הסיבה חשוב כל כך לעבוד על הצגה עצמית נכונה, אפקטיבית וקולעת. שילוב האנרגיות המתאימות, שפת הגוף הנכונה, הפרטים המתאימים במינון הנכון והמידע הרלוונטי, ייצרו אצל המראיין תחושה של סקרנות ושל רצון להמשיך ולשאול אתכם שאלות ולהכיר אתכם לעומק יותר.

באחת ההכנות האחרונות שהעברתי יחד עם יועץ ארגוני בכיר שלנו, הוא פנה ללקוח בכיר שישב מולנו ואמר משפט כל כך נכון שלא כולם מודעים אליו: "אתה לא היחיד שנלחץ, גם המראיין בלחץ, על הכתפיים שלו יושבת המשימה החשובה של איוש התפקיד באיש הנכון והמתאים ביותר, אם הוא יצליח – הוא יזכה לשבחים ולמחמאות, אם הוא לא יצליח – תפנה אותו אלינו להכנה לראיונות עבודה...".

וזו בדיוק הפואנטה. אנחנו צריכים לתת למראיין את הכלים להחליט בזמן הקצוב שניתן לשם כך, אם אנחנו האיש הנכון בזמן הנכון.

בהצגה עצמית אפקטיבית כדאי לשים לב לקווים המנחים הבאים (מובן שפרטים אלו מובאים באופן כללי, וניתן ואף רצוי לערוך התאמות אישיות לכל מועמד ומועמד):

פרטים אישיים: אפשר לתת משפט או שניים בעלי אופי אישי יותר (מגורים, משפחה וכו').

השכלה: חשוב לסקור בקצרה את ההשכלה הרלוונטית ביותר כולל התמחויות, הצטיינויות וכו' תוך הדגשת הפרטים הרלוונטיים ביותר למשרה הספציפית.

ניסיון מקצועי: בסקירה זו תוכלו לתת משפט או שניים כלליים בראשית דבריכם ולאחר מכן לעבור לפירוט מעט נרחב יותר לגבי תפקידים נבחרים ורלוונטיים יותר. חשוב להתמקד בתפקיד או שניים המשמעותיים והרלוונטיים ביותר ולא להתחיל ולפרוס את תולדות חייכם המקצועיים בפני המראיין. כמו כן נסו להתמקד בהישגים משמעותיים, הצלחות בולטות או מהלכים מיוחדים שהובלתם בכדי להמחיש בפני המראיין את היתרונות היחסיים שלכם על פני מועמדים אחרים.

סיומת: כאשר סיימתם למסור את הפרטים הרלוונטיים, נסו להימנע מסיומת מוצלחת ואפקטיבית כגון: "אההה.... וזהו. זה אני". נסו להוסיף משפט סיום שיכוון את המשך השיחה לכיוון בו אתם רוצים להמשיך.

באופן כללי נסו שלא לחרוג ממסגרת של 3-5 דקות. כמו כן נסו להתאמן בבית מול מראה, בן משפחה או חיית מחמד שמסכימה לשתף פעולה באופן מיוחד.

 

לתרגול הכנה עצמית אפקטיבית, להכנה מקצועית לראיונות עבודה ולתרגול מתן מענה על השאלות הפחות נעימות בתהליך תוך ליווי אישי על ידי פסיכולוגים ארגוניים ויועצים ארגוניים צרו איתנו קשר ב: lihiyot1@gmail.com או בקרו אותנו ב: www.lihiyot1.co.il.

לקריאה נוספת:

"אז למה עזבת את התפקיד האחרון שלך?"בהצלחה רבה לכל מחפשי העבודה,

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות

Ċ
BE1 Be Everywhere,
2 באוק׳ 2011, 3:33
Comments