סוגיית השכר בראיון עבודה 11.6.2011

11.6.2011

להתמודד או לדחות?

עברתם שדרוג קורות חיים, עברתכם הכנה לראיונות עבודה ובשעה טובה הגעתם לראיון המיוחל. סוגיית השכר בראיון עבודה ובתהליך חיפוש העבודה היא נקודה רגישה שעלולה להרתיע מועמדים רבים. עד שמצליחים לאתר משרה שבאמת מעניינת אותנו, עד שמצליחים להגיע לראיון עבודה, עד שמצליחים להתקדם בתהליך בצורה יפה, קיים חשש להעלות נקודה שבאופן טבעי עלולה ליצור מתיחות בין שני הצדדים להם, באופן מובנה, אינטרסים מנוגדים. המעסיק מצידו צריך לאייש משרה מסוימת תחת אילוצים ולוחות זמנים מסוימים, תוך מציאת האדם המתאים ביותר ותוך שאיפה לצמצם עלויות. מחפש העבודה, לעומתו, מעוניין להיות זה שיתקבל למשרה המבוקשת תוך מתן מענה על צרכיו הבסיסיים באמצעות התמורה הכספית עבור עבודתו.

בייחוד אצל מחפש העבודה, המגיע לכאורה מנקודת מוצא של 'נחיתות' ביחס למעסיק, מהווה נושא זה אתגר ולעיתים מכשול. האם להעלות את הנושא באופן יזום? האם להימנע מדיון על נושא השכר? מתי להעלות זאת? כמה לבקש? עד כמה להתעקש?


הכנה מראש

הנקודה החשובה ביותר לנושא ולהתמודד מוצלחת עמו היא הכנה מראש. תהליך ההכנה מתחיל הרבה לפני הפגישה או הראיון והוא נועד להקל על ההתמודדות עם הסוגיה שתועלה באופן מוגדר באחת מהשיחות עם המעסיק או שתועלה באופן ספונטני ללא קביעה מוגדרת מראש.


על מה כדאי לחשוב מראש?

ראשית, הגדירו עבור עצמכם מה הוא השכר שיספק אתכם ביחס למשרה המדוברת.

שנית, הגדירו קו אדום – קו אשר משכורת מתחתיו הופכת את המשרה ללא כדאית עבורכם. לעיתים בוחרים מועמדים 'להמיר' חלק מהמשכורת עבור הניסיון שהם עתידים לרכוש במקום העבודה שהופך את הויתור לכדאי.

שלישית, נסו להעריך מה מצב השוק, מה מצב החברה, כמה מתמודדים מתחרים בכם על המשרה, כמה נהוג לשלם בשוק ובחברה ביחס למשרה בה אתם מעוניינים, עד כמה ריאלי שתקבלו את השכר שאתם רוצים, איזה ערך מוסף ייחודי אתם מביאים עמכם ולהתעדכן בטבלאות שכר. לאחר מכן תוכלו לבחון את המשכורת הרצויה ואת הקו האדום שלכם ולעדכנם בהתאם.


איך להציג את עמדכתם?

במהלך השיחה עם המראיין על נושא זה, נוצרת עבורנו ההזדמנות להעביר את המסר שלנו באופן ברור. יש להציג עמדתכם באופן נעים, לא שחצני ועובדתי.

בואו נעשה בדיקה איזו דרך אפקטיבית יותר ושסיכוייה להצליח רבים יותר:

1)      אני רוצה משכורת בגובה X ש"ח בחודש ולא אהיה מוכן להתפשר בנושא זה.

2)      אשמח לקבל Y ש"ח בחודש ולהראות לכם את הידע והניסיון שאני מביא עימי לתפקיד ואת התרומה שאוכל להביא לארגון.

חשוב מאוד בשלב זה להאזין בסבלנות לצד השני (ראו מאמרנו: ראיון עבודה – לא רק לענות, גם להקשיב!), לתת לו לסיים את דברו ולשמור על קור רוח, גם אם משהו פחות מקובל עלינו.

אסור לשכוח שסוגיית השכר נידונה פעמים רבות בתצורה של משא ומתן.

 

יצירתיות

כמו בכל משא ומתן גם כאן יצירתיות עשוייה לשחק לטובתכם ולשפר את עמדתכם. התגמשות ויצירתיות ייצרו תחושה של התקדמות ולא של דרך ללא מוצא. פתרונות יצירתיים יש למכביר, אך להלן רעיון שיכול לשמש אתכם. במהלך משא ומתן על סוגיית המחיר, תגלו לעיתים כי באפשרותכם להתגמש בנושא השכר תוך העלאת רעיונות אחרים כגון שיפור תנאים נוספים (ביטוח מנהלים, קרן השתלמות, רכב, פלפון, תמריצים על פי עמידה ביעדים וכו'). כלומר, במקום למקד את עיקר הדיון רק בבסיס המשכורת באפשרותכם להכניס אלמנטים נוספים למשחק ששווים גם הם כסף.

דרך נוספת העומדת לרשותכם היא קבלה זמנית. כלומר, תוכלו לנסות להציע פשרה למעסיק לפיה המשכורת המוצעת על ידו מקובלת עליכם לתקופה של X חודשים במהלכם תוכיחו את עצמכם, ואילו לאחריהם במידה ותעמדו בציפיות, יועלה שכרכם על פי נוסחה שתקבעו מראש.

 

איך לסגור את המשא ומתן?

במקרה שאתם חשים שהמשא ומתן עומד להתפוצץ, תמיד אפשר לבקש זמן נוסף מהמעסיק לשקול את הדברים. בזמן זה תנו לדברים לשקוע, התייעצו עם חברים ומשפחה, ויתכן שתגיעו לפיתרון עליו לא חשבתם במקום לפספס את המשרה בה רציתם. כך תוכלו לשוב למעסיק רגועים יותר וטעונים פחות, ולסגור את הנושא באופן אפקטיבי ונכון יותר.

חשוב לנסות ולעגן את הנקודות המרכזיות עליהן הגעתם להסכמה בכתב באופן זה או אחר, כך שהנושא יהיה ברור לשני הצדדים עד לעיגונו במסגרת חוזה (אם החוזה שהוצג בפניכם אינו כולל את הנקודות עליהן הסכמתם במו"מ על השכר חשוב לשלבן).

חשוב להקנות למעסיק את ההרגשה כי הצליח לגייס את האדם הנכון לתפקיד, אך מבלי לחוש תחושת ויתור ופספוס מצדכם.

ושוב – המסקנה וההמלצה המרכזיות, הכינו את עצמכם מראש כך שלא תופתעו ולא תתחרטו.

להכנה נוספת בנושא פנו אלינו למייל lihiyot1@gmail.com או בקרו אותנו ב: www.lihiyot1.co.il.

 

בהצלחה רבה לכל מחפשי העבודה,

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות


Ċ
BE1 Be Everywhere,
11 ביוני 2011, 0:40
Comments