האודישן שנקרא ראיון עבודה (בהקשר לקורות חיים) 8.10.2011

ניתן לראות בראיון עבודה כמעין אודישן. הבמאי או המלהק נפגש עם מספר מועמדים למלא את התפקיד הנחשק בהתבסס על טקסט מוכן (קורות החיים) ועל אלמנטים נוספים שברצונו לבחון (שאלות נוספות העולות במהלך ראיון העבודה).

במאמר זה נסקור את חשיבות הנושא ואת הנקודות החשובות שעשויות להיות קיימות בטקסט המוכן מראש (קורות החיים) ושלגביהן כדאי שהמועמד או השחקן יהיו ערים.

צוות ההפקה – היערכות הצוות לקראת הכנת מועמדים לראיון עבודה

כאשר אנחנו יושבים עם אנשי המקצוע המובילים שלנו, פסיכולוגים ארגוניים, יועצים ארגוניים, אנשי משאבי אנוש ותיקים ועוד, בפגישות היערכות לקראת הכנת מועמדים לראיון עבודה, הדבר הראשון שאנחנו עושים בכדי להפוך את זמן המפגש לאינטנסיבי ואפקטיבי ככל שניתן הוא לעבור על כל פיסת מידע שיש לנו על הלקוח ולהכין שאלות מורכבות מראש. החלק המרכזי ביותר בשלב זה הוא קורות החיים של המועמד. צוות המומחים שלנו עובר על המסמך, מנתח אותו ומזהה כל סוגייה אותה יכול מראיין כלשהו להעלות.

במהלך המפגש מועלות סוגיות אלה כך שעל המועמד להתמודד איתן, ובמידה והצוות מזהה חולשה או היסוס נעשית עבודה יסודית על הנושא עד שהוא הופך לחוזקה או עד שניתנים למועמד כלים אפקטיביים להתמודדות עמו.

על מה למשל עשוי מראיין להתעכב?

הכנה לאודישן – הכנת מועמדים לראיון עבודה

ריכזנו עבורכם מספר נקודות שעלו במפגשים עם לקוחות, מהם ניתן ללמוד על הנושאים לגביהם מראיינים עשויים להתעכב.

השכלה: מועמד שהחל בלימודים אקדמיים לפני 5 שנים וטרם סיים עלול להישאל על כך, באותה המידה מועמד שהחל בלימודים אקדמיים והפסיק באמצע גם עלול להישאל על כך. באופן דומה, מועמד שפרקי הזמן בין הלימודים האקדמיים שלו גדולים מאוד גם עלול להישאל על כך.

קפיצות ודילוגים: מעברים תכופים בין מקומות עבודה ובין תפקידים מדליקים נורה אדומה אצל המעסיק שבוודאי ירצה להבין את הסיבות למעברים והאם המועמד אינו משדר יציבות במקום עבודה או יכולת להתחייב לאורך זמן.

רציפות תעסוקתית: פער של מספר שנים בין מקומות עבודה מעורר ברוב המקרים שאלות במהלך ראיון עבודה. לעיתים מועמדים נוטים שלא לרשום עבודות סטודנטיאליות למרות שאלה מסבירות פערים ברצף התעסוקה.

חוסר ניסיון: מועמדים ללא ניסיון תעסוקתי בכלל או בתחום המבוקש בפרט צפויים להישאל על כך במהלך ראיון עבודה.

ילדים זה שמחה: אמהות יקרות, לצערי שאלה כגון 'מי שומר על הילדים שלך כשהם חולים?', למרות שהיא מרגיזה ואף לא חוקית, עודנה נשאלת מדי פעם בראיונות עבודה. בנושא זה מומלץ לקרוא את המאמר איך מתמודדים עם שאלות לא נעימות, פוגעניות או אף לא חוקיות בראיון עבודה.

ירידה לצורך עלייה: אם בעברכם התעסוקתי תפקידים ניהוליים או בכירים, וכיום אתם מתמודדים על תפקידים בכירים פחות (לצורך הקדשת זמן לנושאים אחרים, שינוי סדרי עדיפויות או מכל סיבה אחרת) אתם צפויים להישאל על כך במהלך ראיון העבודה. לעיתים הירידה בדרג התפקידים אינה מבחירה אלא כורח המציאות, ואילו אז אתם עלולים להיתקל במושג החביב: 'לצערנו אתה בעלי כישורי יתר (Overqualified)'. על מאמר חדש בנושא זה עקבו אחרינו בשבועות הקרובים.

זקן השבט: לצערנו, מרבית הראיונות אינם נערכים על ידי אינדיאנים שמייחסים כבוד רב לזקני השבט שצברו ניסיון, כישורים וידע רבים ויקרי ערך. מובן שיש להיות מודעים לסוגיה זו ולזכור שעם הגיל מגיעים בשלות, ניסיון, ידע ועוד. נושא הגיל הוא נושא שגרתי בראיונות עבודה ויש להיות מוכנים לכך.

חותם אישי והשפעה: אחד מהדברים אותם מראיינים מנסים להבין הוא היכן ניכרת ההשפעה האישית והייחודית של מועמדים. מועמדים רבים יכולים למלא תפקיד מסוים, אולם רק חלק מהם יעשו זאת תוך השפעה משמעותית והותרת חותם אישי. בכדי להבין לאיזה סוג אתם משתייכים ולמה יכול המראיין לצפות בארגון שלו, אתם צפויים להישאל על כך במהלך ראיון עבודה.

צבא העם: קיימים מראיינים ומעסיקים המחזיקים בעקרונות ובאידיאלים שישפיעו על האופן בו יבחנו מועמד לאור שירותו הצבאי. מובן שנושא זה משני בחשיבותו לעומת ניסיון מקצועי אולם חשוב להיות ערים גם לנקודה זו.

תפקידי רוחב: אי התקדמות (מקצועית או ניהולית) לאורך זמן וביצוע תפקידי רוחב עלולים לעורר שאלות הנוגעות לחוסר רצון המועמד להתקדם או לחוסר רצון המעסיקים לקדם. כדאי להיות מוכנים לשאלות אלה במהלך ראיון עבודה.

לדעת את הטקסט: כמובן שמומלץ להפגין שליטה בקורות החיים (לא לבוא עם מסמך שנכתב לפני שנה ו- 3 חודשים שאתם כבר לא זוכרים מה כתוב בו) ולוודא כי אתם זוכרים ומבינים את כל המילים, הביטויים והמונחים המקצועיים המופיעים בו.

שליטה בשפות: ישנן משרות שדורשות שליטה מסוימת בשפות זרות. במקרים אלה מועמדים עשויים להישאל שאלות בשפות אחרות במהלך ראיון העבודה. כדאי לוודא שהשליטה שרשמתם במסמך קורות החיים שלכם בשפות השונות היא אכן השליטה בפועל. כמו כן כדאי להתרענן במילים, ביטויים ומונחים מקצועיים בשפות הללו טרם הראיון.

 

בכדי להתכונן לכל האמור לעיל, ולסעיפים הרבים הנוספים שקצרה היריעה מלהכיל, אנו מזמינים אתכם להיעזר במומחים של להיות1 בהכנה אפקטיבית וממוקדת אישית לראיון עבודה בליווי פסיכולוגים ארגוניים ויועצים ארגוניים, צרו איתנו קשר ב- lihiyot1@gmail.com או באתר www.lihiyot1.co.il.

לקריאה נוספת:

כתיבת קורות חיים - הגזמות והצנעותבהצלחה רבה לכל מחפשי העבודה,

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות

Comments