הכנה מנטאלית, הכנה רגשית והכנה התנהגותית נפגשות בפאב. או, איך אפשר להשפיע על תהליך הקבלה לעבודה 16.7.2011

בכל אחד משלבי הקבלה לעבודה יש לנו יכולת השפעה לא מבוטלת על התוצאות. הנה כמה טיפים שיסייעו לכם להתקבל למשרה בה אתם חפצים.

כאשר אנחנו אומרים 'להתקבל לעבודה', רובנו חושב על תהליך פאסיבי – אנחנו מתמודדים, מישהו אחר מקבל אותנו (או לא...). אך בניגוד לתפיסה הרווחת יש לנו השפעה גדולה מאוד על התהליך. כאשר פונים אליי לקוחות בנושא זה אני תמיד אומרת להם: 'אם אתם מכינים את עצמכם בכל נקודה בדרך לעבודה, אתם עם לפחות חצי רגל בפנים'. נכון, יש דברים שבהם אתם לא שולטים, אבל בואו נתמקד באלה שיש לכם שליטה עליהם ונראה כיצד להפיק מהם את המירב.

הכנה מנטאלית – חשיבה, ניתוח ועיבוד נתונים, ואיך כל זה מתקשר לקורות חיים

ראשית כל, בכתיבת קורות חיים הקפידו לבחור במילים שישווקו אתכם נכון. בכדי לעשות זאת נסו לחשוב אילו מילים ירצה המעסיק הפוטנציאלי לראות בקורות חיים שהוא קורא ולמצוא במועמד שיאייש את המשרה. בשלב הראשון ערכו רשימה של מילים כאלה (גם אם היא תהיה ארוכה). בשלב הבא סננו מבין המילים את אלה שאכן מתארות אתכם ואת הרקורד שלכם. חשוב לבצע את שני השלבים משום שלא תמיד יש לנו את היכולת לזכור כל דבר שעשינו ודווקא הצפת המילים בשלב הראשון יכולה להעלות תחומים שלא היינו חושבים לשלב בקורות החיים אלמלא כן. לאחר שסיימתם את שני השלבים עליכם לשלב את המילים שנותרו בקורת החיים בצורה שתשווק אתכם באופן הכי נכון והכי מעורר עניין. אינכם צריכים לספר סיפורי אגדות, אך דאגו שהתוכן יהיה מעניין ויעביר את המסר. במידה ויש נקודות שתרצו שיכרתו בזיכרון המעסיק הפוטנציאלי, פשוט חזרו עליהן מספר פעמים בנוסחים שונים. בנו את המסמך כך שידגיש את הניסיון הרלוונטי שלכם לתפקיד. אנו מאמינים שקורות חיים לא צריכים להיכתב על פי משרה, אלא על פי תחומים מקצועיים שאליהם אתם מכוונים. אם לדוגמא תבקשו לעסוק בפיננסים, נסו לחשוב מה יצפו לראות המעסיקים בתחום. אם לדעתכם הם יבקשו לראות חשיבה אנליטית ,יכולת ארגון נתונים, יכולת מתמטית וכו', חפשו את הדברים שידגישו יכולות אלה אצלכם.

הכנה רגשית  - לחץ, עצבים, עצב, שמחה, אושר והתרגשות בראיון עבודה

בראיון עבודה מצבנו הרגשי יכול לפעול לטובתנו או לרעתנו. אם נבוא לחוצים, כעוסים ומוטרדים הדבר יבוא לידי ביטוי ככל הנראה בכרסום ציפורניים, ניעור רגליים או הזעה, מה שיצור בעבורנו הרגשה שלא נעבור את הראיון. הדבר יוריד את ביטחוננו העצמי והנבואה השחורה שזימנו לעצמנו אכן תתגשם...

אם נגיע לראיון מוכנים מראש, ננשום נשימות עמוקות, נאסוף ידע על המקום אליו אנחנו רוצים להגיע ונתרגל סימולציות של ראיון מול המראה או עם חברים, נוכל ליצור לעצמנו תחושת ביטחון ולחזק את האמונה הפנימית שלנו. ערכו לפני הראיון רשימה של כמה תכונות חיוביות על עצמכם ושננו אותה, הדבר ישפר את הרגשתכם ויאפשר לכם להגיע יציבים רגשית ועם חיוך על הפנים. אם בחיוכים עסקינן, הרי שעוד לא נוצר המפתח שפותח דלתות כמו חיוך, ולכן מומלץ מאוד להתחיל לתרגל חיוכים. הדבר יסייע בראיון וגם ישרה אווירה טובה בסיטואציות אחרות בהן אתם נמצאים. כמובן כל עוד עושים זאת במידה ולא מעמידים פני לקוח קבוע ב- Happy Hour. הכנה עצמית משפיעה מאוד על טיב הראיון, הגעה עם מצב רוח טוב או עם תחושת בטחון מורגשות מאוד בצד המראיין ומגדילות את סיכוייכם לעבור את הראיון בהצלחה.

הכנה התנהגותית - איך אני משפיע על האנשים שלידי במבחני מיון

דמיינו לעצמכם שלמבחן מיון בו אתם משתתפים מגיע אדם שמשתיק את כולם, מתנהג בבוטות ולא מתעניין בדבר מלבד עצמו ורעיונותיו שלו. כיצד הייתם מדרגים אדם כזה במשוב? כיצד הייתם מדרגים אותו בתור בוחנים? לרוב, אנשים כאלה לא עוברים את מבחני המיון ובצדק. כאשר אתם מגיעים למבחן שכזה נסו להיות מנומסים, תנו לאחרים להתבטא והראו שאתם קשובים לדבריהם. יצירת אווירה נעימה ועבודה נכונה עם שותפים יאפשרו לכם להוביל תהליכים במקום הנכון ובזמן הנכון, בצורה החלטית ואסרטיבית, אך מבלי שזו תיתפס כמאיימת או כוולגרית. את מבחן המיון תוכלו לעבור ביתר קלות אם תתרגלו התנהגות ותרחישים אפשריים במסגרת סימולציות.


אנו נשמח להשפיע ולהיות לכם לעזר בבחירת המילים הנכונות לקורות חיים נכונים ושיווקיים שייצגו אתכם בכבוד המגיע לכם. נשמח לסייע לכם בהכנה לראיון עבודה כדי שתגיעו מוכנים, ועם יכולת  השפעה לקראת הצגה עצמית נכונה ומקדמת. נשמח גם לעזור לכם להשפיע על יום המיון תוך תרגול נכון של מבחני המיון והבנת השלבים ביום המורכב הזה.

 להכנה מקצועית של כתיבת קורות חיים, הכנה לקראת ראיונות עבודה, מבחנים קבוצתיים וסימולציות צרו איתנו קשר ב: lihiyot1@gmail.com או בקרו אותנו ב: www.lihiyot1.co.il.

 

לקריאה נוספת:

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות