איך לחפש עבודה באופן יעיל מבלי להתייאש? 4.6.2011

התפטרתם.

סגרו את העסק.

חייזרים חטפו את הבוס.

לא משנה מה הסיבה, צריך להתחיל לחפש עבודה.

כבר אין מסגרת לפיה ברור מה צריך לעשות, מה לא צריך לעשות, מתי, איך ולמה. אין מי שידחוף לתוצאות, יצביע על הכיוון הרצוי או יציב יעדים. עכשיו זה אנחנו נגד העולם, או בעצם, אנחנו נגד עצמנו. אם אנחנו לא נמצא את כוחות הנפש, את המוטיבציה ואת ההנעה הפנימית לחפש עבודה באופן יעיל ואפקטיבי, אף אחד לא יעשה את זה בשבילנו.

הבעיה המרכזית היא, שזה לא מספיק לייצר אנרגיה והנעה לחיפוש עבודה שתחזקנה מעמד לשבוע-שבועיים הראשונים. רבים ממחפשי העבודה בהם אנו נתקלים מביעים רגשות ייאוש ותסכול אם לאחר פרק זמן של שבועיים עוד לא הצליחו לסיים בהצלחה את תהליך חיפוש העבודה. תהליך שהחל אצלם בקול תרועה רמה ובתחושות ביטחון ומוטיבציה מתנוון במהרה ומסתיים בקול ענות חלושה וברגשות של חוסר ביטחון עצמי וחוסר הערכה עצמית.


משך הזמן של תהליך חיפוש עבודה

לשמחתנו, יש מחפשי עבודה שמוצאים את עבודת חלומותיהם תוך שלושה ימים וכוס קפה מהרגע שהתחילו לחפש. אולם, רובם המכריע של מחפשי העבודה, מתחילים בתהליך שעלול להימשך בין מספר שבועות לבין מספר חודשים. הבנה זו היא חשובה ביותר, שכן היא מסייעת לנו להגדיר היטב מטרות, יעדים וציפיות ריאליות מהתהליך. כל זאת, מבלי לאבד את תחושת האמונה העצמית וההערכה העצמית, והכי חשוב את המוטיבציה להצליח בתהליך.


מוטיבציה בתהליך חיפוש עבודה

המוטיבציה בתהליך חיפוש עבודה היא המנוע שדוחף אותנו קדימה למרות החששות, חוסר הודאות וחוסר הביטחון. המוטיבציה היא הרצון והחשק להצליח, לקדם ולהוביל תהליכים בחיים האישיים שלנו, להזיז הרים, לשבור קירות ובאופן כללי להתגבר על מכשולים וקשיים. המוטיבציה היא זו שמחזיקה אותנו לאורך זמן ולא לאורך פרץ חד פעמי וקצר של אנרגיה.

דווקא ברגעי משבר, שהתוצאות לא באות בתזמון או באופן שלו קיווינו וציפינו, המוטיבציה היא זו שמאפשרת לנו להתחזק מהתחושה שלא ניתן למשבר הזה לנצח אותנו.

ושוב, בהקשר של חיפוש עבודה, המוטיבציה היא זו שמסייעת לנו לא להתייאש אחרי שבועיים של חיפוש עבודה, אלא לנצל את משאבי האנרגיה שלנו לאורך זמן ולאורך הדרך למשרה הנחשקת.


הגדרת מטרות ויעדים בתהליך חיפוש עבודה

אחת הדרכים הטובות והיעילות יותר להצליח בתהליך חיפוש עבודה ולהימנע מרגשות שליליים במהלכו, היא הגדרה ברורה של יעדים ואבני דרך. לחיצה עיוורת על כפתור ה'שלח' יכולה לתת תחושה טובה לטווח הקצר של הספק רב, אולם עלולה להפוך לתחושה שלילית ומעכבת אם התוצאות תאחרנה להגיע. לעומת זאת, דרך בריאה ומומלצת יותר כרוכה בהצבה ברורה של יעדים. אם נגדיר לעצמנו, רק לשם המחשה, כי בכל שבוע בחודשיים הקרובים:

          * נשלח קורות חיים ל- 50 משרות דרך האינטרנט.

          * נלך לראיונות ב- 2 חברות השמה.

          * נחפש פרסומים ברשתות חברתיות לפחות שלוש פעמים ובמשך שעה לפחות בכל פעם.

          * נקנה עיתון סוף שבוע ונחפש במדור הדרושים שלו.

שיטה זו יוצרת עבורנו מסגרת ברורה ומוגדרת בה יש לעמוד באופן עקבי. ממש כמו שגרה במקום עבודה, בה הוגדרו עבורנו משימות ויעדים שגרמו לנו להביא תוצאות והישגים, גם כאן השיטה והשגרה יסייעו בידינו להגיע לתוצאות הרצויות. אפשר אפילו לחלק את השבוע וימים ולשעות ולחלק את יישום היעדים על פניהם.


כמה אנרגיה להשקיע בחיפוש עבודה?

מובן שמירב המאמצים שלכם בתקופת חיפוש עבודה צריכים להיות מוקדשים בדיוק לזה – לחיפוש עבודה. אולם, חשוב לא למצות את כל האנרגיה שלכם בשבוע-שבועיים הראשונים. חשוב מאוד לשמור אנרגיה ומוטיבציה לשבועות הבאים בעזרת תכנון נכון, הגדרת לוחות זמנים והקצאת זמן מספק למנוחות והפוגות. לא אחת שמענו מלקוחות: "השקעתי, נתתי את הנשמה יום ולילה בשבועיים הראשונים, ואז פשוט – נגמר. התעייפתי".


לא לברוח מתהליך חיפוש העבודה, להתמודד איתו

גם אם חילקתם נכון את לוחות הזמנים, שלחתם ושלחתם קורות חיים, ועבר כבר חודש וחצי ועוד לא ראיתם תוצאות, חשוב מאוד לא לאפשר לעצמכם לברוח לממלכת התירוצים והבריחה. אפילו אם נסגרו כמה דלתות, דלתות אחרות תיפתחנה. רק אם נמשיך באותה האנרגיה ונתמיד לאורך זמן התוצאות תגענה.

לפעמים כדאי לבדוק שכרטיס הביקור שלכם לעולם התעסוקה – קורות החיים שלכם, בנוי כראוי ומייצג אתכם באופן המיטבי. לבדיקה חינם של קורות החיים שלכם ולטיפים נוספים בחינם פנו אלינו למייל lihiyot1@gmail.com.

 

לקריאה נוספת:

הכנה לראיון עבודה: תכונות חיוביות, תכונות שליליות ומה שביניהן

האודישן שנקרא ראיון עבודה (בהקשר לקורות חיים)

הצגה עצמית בראיון עבודה

למחירון


בהצלחה רבה לכל מחפשי העבודה,

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות


Ċ
BE1 Be Everywhere,
4 ביוני 2011, 5:36
Comments