להשיב את העוצמה 16.9.2011

כמה פעמים ראינו את זה קורה. כמה פעמים שמענו אנשים חוזרים על אותן מנטרות של יאוש: 

"אין לי כוח יותר"... "די כבר אני מיואש"... "כבר ניסיתי הכל וכלום לא הולך"... "קורות החיים שלי מעולים אבל אני לא מבין למה לא קוראים לי לראיונות עבודה"... "אני עושה הכל נכון, אבל משהו פשוט מתפקשש בדרך"...שמענו את הטענות האלה ופגשנו את האנשים שאומרים אותן והרשו לנו להבטיח לכם דבר אחד: ממקום כזה אין סיכוי שתצליחו להגיע ליעדים שאתם מציבים לעצמכם. לא כי אתם לא טובים, אלא פשוט כי אתם לא מאמינים בעצמכם, ואם אתם לא מאמינים, למה שמישהו אחר יאמין? במאמר זה נדבר על עוצמה, כיצד ניתן להשיב אותה ולהתחיל לצאת מהיאוש ומהרגשות השליליים.

אז מה היא עוצמה?

העוצמה נמצאת בכל מקום. היא בתוכנו, בתקשורת שלנו עם העולם ובמערכות העבודה השונות. העוצמה נמדדת ביכולת שלנו להשיג יעדים באמצעים שונים, או במוכנות שלנו לרכוש את היכולות שיסייעו לנו בכך.

כאשר יש לנו את העוצמה – מצבנו מצויין. אנחנו שווים ואנחנו יודעים זאת. אנו משדרים זאת כלפי חוץ והביטחון שאנו מקרינים מגיע גם לסובבים אותנו, מה שמאפשר לנו להגיע לתוצאות ולהשפיע על התנהלות הדברים. כאשר אנו מגיעים מתוך תחושה של מחסור בעוצמה המצב הוא הפוך לחלוטין. אנו חשים שלא אנחנו מנהלים את עצמנו ואנו תלויים בגורם חיצוני והעוצמה נשללת מאיתנו. זו בדרך כלל התחושה שמלווה רבים בחיפוש עבודה – הם שולחים כמויות עצומות של קורות חיים ולא מקבלים תשובה, הם מחפשים במקומות שונים אך לא מוצאים את מבוקשם, הם משקיעים המון אנרגיה, אך לא מרגישים שיש לכך תוצאות.

איך משיבים לעצמנו את העוצמה?

השלב הראשון בהחזרת המושכות לידיים שלנו הוא הכנסת הדברים לפרופורציה, וזאת אנו עושים על ידי בחינה ריאלית של המצב: במהלך תקופת חיפוש העבודה כמה זמן ומאמצים באמת נעשו בפועל? כמה פעמים שלחתם קורות חיים ומתוכן כמה פעמים וידאתם שאלה התקבלו עד כמה שניתן? לכמה ראיונות זומנתם? לגבי כמה מהם עשיתם עבודת הכנה רצינית באשר למקום העבודה? לכמה ראיונות עבודה הגעתם? כמה זמן בפועל הקדשתם לחיפוש עבודה מידי יום? מה הציפיות שלי? כל הנתונים הללו יסייעו לכם להכניס את הדברים לפרופורציה. בדרך כלל אנו נוטים לתת לזמן לעוות את התפיסה שלנו. שבוע שלא חזרו אלינו נראה כמו חודש. שלושים משלוחים של קורות חיים שלא נענו מקנים תחושה של לפחות כמה מאות. עיוות זה בתפיסה עשוי לייאש במהרה, להקטין את תחושת המסוגלות שלנו ולגרום לרצות להשקיע פחות ופחות  אנרגיה. אחרי שקטענו את מעגל הקסמים הזה, ניתן להתקדם הלאה.

בשלב השני, עליכם לבנות תוכנית עבודה מקיפה. תוכנית זו תסייע לכם לרכז מאמצים בצורה נכונה ולבצע למידה על עצמכם. היעזרו במשפחה ובחברים כדי לראות מה אתם יכולים לשפר. נסו לבצע סימולציות לראיון עבודה ולהיזכר בשאלות שעלו בראיונות הקודמים שלכם. זכרו שבראיונות רבים חוזרות אותן שאלות והכנה לקראת ראיון יכולה להשיב לכם את העוצמה ואת השליטה ברגע האמת. נסו לראות כיצד פעלתם בעבר במישורים אחרים מול משברים. מה סייע לכם לצאת מהם? מה הם דפוסי הפעולה שלכם? מה מעכב אתכם? כמה זמן ביום, בשבוע או בחודש עליכם להקדיש למאמצים פעילים לחיפוש עבודה? כיצד לעשות זאת? האם לגשת לחברות השמה, ללוחות דרושים באינטרנט או לעשות שימוש ברשתות חברתיות? כאשר תדעו את התשובות לכל אלה יהיה לכם קל בהרבה להבין מה עליכם לסלק מהדרך ומה עליכם לשמר. נסו לבנות את תוכנית העבודה כאילו היא לא הייתה בעבורכם, אלא בעבור חבר קרוב. אל תרחמו עליו! תנו לו משימות, בנו לו לו"ז עבודה שיהיה מאתגר בעבורו וידרוש ממנו להתמודד עם קשיים ועם אתגרים. כאשר תגיעו לשלב הביצוע של התוכנית זכרו שנאה דורש, נאה מקיים והתחילו בעבודה בעצמכם.

חלק מהדברים יכולים להיראות טכניים או לגרום לכם להרגיש כאילו אתם על ספת הפסיכולוג. אם אלה המחשבות שעולות לכם אנו מציעים לחשוב האם שימור המצב הקיים יקדם אתכם או שיש צורך בשינוי? אם אתם מרגישים שיש צורך בשינוי ובהשבת העוצמה לידיכם התחילו בצעדים המומלצים. אלה עשויים לסייע לכם להשיב את השליטה ומניסיוננו גם לשפר את סיכוייכם למצוא עבודה.

אנו נשמח לסייע לכם להשיב את העוצמה - לשדרג את קורות החיים שלכם ולאפשר לכם להציג את עצמכם בצורה הטובה ביותר.

להכנה מקצועית לראיונות עבודה, ניסוח הצגה עצמית ומתן מענה על השאלות הפחות נעימות בתהליך תוך ליווי אישי על ידי פסיכולוגים ארגוניים ויועצים ארגוניים צרו איתנו קשר ב: lihiyot1@gmail.com או בקרו אותנו ב: www.lihiyot1.co.il.


לקריאה נוספת:

כל אחד יכול להיות מלך! (או לפחות נסיך או נסיכה)

לא לפחד מהפחד, או, כיצד לנצח את מפלצת חיפוש העבודה?

איך לחפש עבודה באופן יעיל מבלי להתייאש?

למחירון

בהצלחה רבה לכל מחפשי העבודה,

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות

Ċ
BE1 Be Everywhere,
16 בספט׳ 2011, 7:22
Comments