הכנה ליום מיון ולמבחנים קבוצתיים – איך להתארגן מהר ולהסתגל לקבוצה חדשה ולאנשים חדשים 20.7.2011

אוקיי. אנחנו כבר ביום עצמו. דיברנו על הנורמות, מה נכון ומה לא נכון ואיך להתנהג, אבל בואו נדבר עכשיו על כמה כללים שיעשו לנו קצת סדר ביום המורכב הזה. עליכם לדעת שההצלחה כאן היא הצלחה אישית ולא הצלחה קבוצתית. מי שנמצא תחת זכוכית המגדלת הם אתם ולא הקבוצה ודפוסי ההתנהגות שתחצינו הם אלה שיחשבו בסופו של דבר. קחו בחשבון שכל התנהגות אינה עומדת בפני עצמה והיא מסמלת תכונה או יכולת אחרת: מבקשים לראות כיצד אתם מתקבלים בקבוצה (מצביע על יכולת חברתית), איך אתם מובילים קבוצה (מצביע על יכולת הנהגה והובלה), האם אתם יודעים להתפשר במקומות הנכונים (יכולת ניהול משא ומתן) ולהיות החלטיים שצריך במקומות אחרים (אסטיביות, דעתנות, ביטחון עצמי). עליכם להוכיח שאתם מסוגלים להשרות אווירה נכונה ונינוחה, לנהל ולפתור משברים ולתת מוטיבציה לאנשים שסביבכם. המבחן אינו האם הקבוצה הצליחה במשימה או לא, אלא כיצד אתם באתם לידי ביטוי לפני המשימה, במהלכה ולאחריה. שימוש נכון בכלים שלהלן עשוי לעשות את ההבדל בין הצלחה לכישלון ועבודה נכונה תגדיל את סיכוייכם לעבור את המשחקים ואת היום הזה בהצלחה.

אחרי שהבנו מה מחפשים ומה בודקים, בואו נדבר קצת על הכוונה - מה נכון לעשות ברגע של משימה?

סדר בבלאגן - בדרך כלל כאשר תקבל הקבוצה משימה תינתנה לכם כמה דקות להתארגנות וחשיבה משותפת. הסיבה לכך אינה שרירותית וכפי שכבר הבנתם תהליך ההתארגנות, קבלת ההחלטות והדינמיקה הקבוצתית חשובים יותר מהמשימה עצמה. המלצתנו לכם היא לנסות לקבוע מטרה וסדר עדיפויות נכון לעבודה. כאשר כולם צועקים ומנסים להגיד מה הם חושבים, חשוב לנסות לדאוג שכל אחד יביע את דעתו. הובלת מהלך של הצבעה, לשם המחשה, להגדרת יעדים משותפים יכולה למקם אתכם בעמדה חשובה בקבוצה ולאפשר לכולם להבין מה כיוון הפעולה להמשך המשימה.

נטילת תפקיד חשוב מאוד לשים לב שאתם לוקחים על עצמכם תפקיד שמייצג את היכולות ואת נקודות החוזק שלכם. ישנם תפקידים מאוד קורצים כגון 'מנהיג הקבוצה' או 'מפקח' אבל לא בטוח שכדאי לקחת תפקיד זה אם אינכם בטוחים שהוא ישקף את יכולותיכם המיטביות ויאפשר לכם לבוא לידי ביטוי באופן מחמיא. חפשו לעצמכם תפקיד שבו תהיו בטוחים שתעשו עבודה טובה ואם אין תפקיד כזה בנמצא, פשוט הדגישו את הצורך בו.

תקשורתבמקרים רבים נתקלים אנשים בבעיות תקשורת בקבוצה. זכרו שאתם תחת תצפית מתמדת ולכן השתדלו להימנע מכניסה לוויכוחים עקרוניים או התנגחויות מיותרות. במידה ואתם רואים שחברים אחרים לקבוצה לא מצליחים להגיע להסכמה הראו אתם כיצד ניתן להוביל את המצב לכיוון פתרון מקדם ומועיל. השתמשו בחשיבה יצירתית כדי לנסות לשלב את הרעיונות של שני הצדדים או ערכו טבלה של יתרונות וחסרונות של כל הצעה במטרה להוביל לקבלת החלטה ועבודה אפקטיבית, זאת כמובן, תוך עירנות ושימת לב למגבלת הזמן במשימה.

מיקוד במטרהזכרו, אתם כאן כדי להתקבל לעבודה ולא כדי להכיר חברים חדשים. במידה ונתקלתם בקבוצה עם כימיה גרועה נסו להיות אדיבים ולדאוג שטון הדיבור יהיה נעים מחד, ואסרטיבי מאידך. אנשים אוהבים ורוצים להיות בחברת אנשים שמשרים אווירה טובה ואין משהו שחיוך טוב או מעט הומור לא יכולים לפתור או לכל הפחות לשפר. חבריכם לקבוצה יעריכו זאת וכך גם הבוחנים, בעיקר אם הדבר יסייע לכם להוביל לכיוון הדרך בה בחרתם להוביל.

ההיפך מלשכוח זה לרשום - קיבלתם הוראות? רשמו אותן על נייר. נסו לראות מה אתם הבנתם ומה אחרים הבינו וכך תוכלו ליצור תמונה רחבה ונכונה של המשימה. הדבר ימנע בלבול ויסייע לכם לעשות סדר. במידה והמנחה העיר או הוסיף הוראה במהלך העבודה, שימו לב לכך והפנו את תשומת לב הקבוצה לכך. במידת הצורך אל תתביישו לבקש הבהרות אך עשו זאת בצורה מנומסת  וקורקטית.

 

אין ספק שקיימים כלים וטיפים רבים ואפקטיביים נוספים, אולם הכלי הטוב מכולם הוא התנסות!

להכנה מקצועית לקראת ראיונות עבודה, מבחנים קבוצתיים וסימולציות צרו איתנו קשר ב: lihiyot1@gmail.com או בקרו אותנו ב: www.lihiyot1.co.il.

 

לקריאה נוספת:

בהצלחה רבה לכל מחפשי העבודה,

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות