הכנה ליום מיון ולמבחנים קבוצתיים (מאמר ראשון מסדרת מאמרים בנושא) 20.6.2011

זימון ליום מבחני מיון, סימולציות ומבחנים קבוצתיים, טומן בחובו התרגשות גדולה שכן הוא מבשר על חדשות טובות של התקדמות בתהליך חיפוש העבודה. אולם, אין ספק שזימון שכזה מביא עמו גם חששות ופחדים. פעם אחר פעם מתגלה חשש בשיחות עם לקוחותינו לקראת יום מיון במכון אבחון זה או אחר. חלק לוקח את העניין בקלות יחסית, חלק מתקשה להירדם בימים שלפני, חלק עסוק בהרהורים ובמחשבות לקראת יום המבחנים וחלק מפתח מנגנון הגנה והדחקה בדמות נסיגה לימי הילדות העליזים ולחוות גידול האלפקות בה הם הועברו.

בסדרת מאמרים זו ננסה לשפוך מעט אור על מבחני המיון הקבוצתיים, על הסימולציות ועל הדינמיקות הקבוצתיות, ובכך לנסות ולהפיג מעט את החשש שמתלווה אליהן.

ההבנה כיצד מתנהל היום, מבחנים נפוצים נהוגים בו, דברים שחשיבותם בחיי היום יום משנית אולם תופסים חשיבות ביום זה, כל אלה עשויים לספק כלים שיסייעו לעבור את היום בהצלחה.

כאשר תגיעו למכון האבחון תיפגשו עם קבוצה של מועמדים נוספים שנמצאים באותה הסיטואציה כמוכם. קבוצת נבחנים שכזו מורכבת בדרך כלל מ- 5 עד 10 אנשים. חשוב להבין שכל נבחן עולה לחברה השולחת כסף רב. ביחד, אם תרצו או לא, אתם הופכים למשך אותו היום לפחות, לקבוצה חברתית.

קבוצה חברתית היא "חבורה של שני אנשים או יותר המקיימים ביניהם פעילויות גומלין. בפעילות זו מתקיימת ביניהם תלות הדדית כדי להשיג מטרות משותפות. חברי הקבוצה מודעים זה לזה, הם נתפסים בעיני עצמם כקבוצה מובחנת הן ביחסיה הפנימיים והן ביחסיה עם הסביבה" (schin 1970 &strinet, 1964).

המאמר הנוכחי יעסוק בהגדרה המיוחדת הזו, כיוון שבהבנתה טמון כוח רב בדמות הבנת הדרישות והציפיות מכם ביום זה.

קבוצה חברתית היא חבורה של שני אנשים או יותר המקיימים ביניהם פעילויות גומלין

אנו נתקלים באנשים רבים שמתבלבלים מעט ומגיעים ליום המיון במחשבה שהם יביאו את עצמם ואת עמדתם, הם יוכיחו עד כמה הם מוצלחים, חכמים ונבונים, לא יהיה צורך לשתף פעולה או להתפשר כיוון שבכוונתם להוכיח את כישוריהם ואת יכולותיהם.

מנגד, נתקלנו בלא מעט מועמדים שבוחרים בגישה של הימענות מקו האש. אי נקיטת עמדה מובהקת לכאן או לכאן, גישה של מובלות במקום מובילות, שקט ופרופיל נמוך.

מובן ששני הקצוות אינם בריאים. בלי אינטגרציה נכונה של חברי הקבוצה ובלי יצירת דינמאיקה בונה ביניהם, יהיה קשה לעבור את היום. הבוחנים לא מחפשים את המועמד שצועק חזק יותר, דורך על חבריו לקבוצה, מצליח לקדם משימות ולפתור בעיות באופן עצמי ובלעדי ולא משתף פעולה עם חבריו לקבוצה. בחינת היבט זה מדמה את יכולת השתלבות המועמד בחברה ובצוות, בארגון שמורכב ממספר של עובדים.

בפעילות זו מתקיימת ביניהם תלות הדדית כדי להשיג מטרות משותפות. חברי הקבוצה מודעים זה לזה

בכל משימה ומשימה במהלך היום, אם מדובר בחברה חדשה, בבניית מגדל מקשים או משיווק מוצר חדש, צעקות, מריבות ושתלטנות לא יגרמו להתרשמות טובה בקרב הבוחנים. נהפוך הוא, מועמד שישתף פעולה, יגלה נכונות להאזין, יתחשב בדעות חבריו לקבוצה, ידע לקבל ביקורת באופן בונה ויהיה פתוח לעמדות האחר תוך גילוי יכולות שכנוע, הוא זה שיבלוט בעיני הבוחנים. מועמד שיצליח להדגים את יתרונותיו תוך הבלטת יתרונות הקבוצה וקידומה לעבר השגת מטרותיה, הוא המועמד שיגדיל סיכוייו להצליח בתהליך.

חשוב מאוד לזכור שהקבוצה עצמה אינה נבחנת ביום המיון, אלא כל אחד מחבריה נבחן באופן אישי, הן על תפקודו, הן על יכולותיו והן על אופן השתלבותו בפעילות הקבוצה ותרומתו להצלחתה.

הם נתפסים בעיני עצמם כקבוצה מובחנת הן ביחסיה הפנימיים והן ביחסיה עם הסביבה

חלקו האחרון של המשפט מסכם בצורה יפה מאוד את הגישה שיישומה יוביל להצלחה גדולה יותר במבחני המיון. על מנת לקדם את עצמי ולהשיג את המשרה הנחשקת, יש להבין כי עלי לתרום לגיבוש הקבוצה, לייחודה, לקידומה ולהצלחתה במשימותיה. הדרך לעשות זאת היא באמצעות נימוס, אדיבות, אסרטיביות והנעה. אם אצור אנטגוניזם הוא יורגש לא רק בקרב חברי הקבוצה אלא גם בקרב הבוחנים.

במאמרים הבאים בסדרה נבחן לעומק יותר את המשך התהליך, את המבחנים השונים הנהוגים בו, וננסה לאסוף טיפים והמלצות יישומיים להגדלת סיכויי ההצלחה.

להכנה מקצועית לקראת ראיונות עבודה, מבחנים קבוצתיים וסימולציות צרו איתנו קשר ב: lihiyot1@gmail.com או בקרו אותנו ב: www.lihiyot1.co.il.

 

 
בהצלחה רבה לכל מחפשי העבודה,

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות