הכנה ליום מיון ולמבחנים קבוצתיים - סוגי תקשורת 30.7.2011

במהלך יום המיון והמבחנים הקבוצתיים ניתן וכדאי להיות ערים למספר סוגי תקשורת שמודעות אליהם, ערנות כלפיהם ושימוש נכון בהם עשויים לסייע בידינו ליצור תקשורת אפקטיבית עם הסובבים אותנו בנסיבות מלחיצות אלה ולצלוח את היום עם ביצועים טובים יותר.

תקשורת מילולית

סוג זה של תקשורת הינו הפשוט ביותר בעבורנו ובו אנו עושים את השימוש העיקרי, יחד עם זאת חשוב לדעת כיצד לעשות בו שימוש נכון. היתרון בתקשורת מילולית הוא שמדובר בתקשורת אליה אנו מודעים ויש ביכולתנו לשלוט בה. לפני ראיון ניתן לתרגל תשובות לשאלות סטנדרטיות והצגה עצמית נכונה מול חברים או אפילו מול הראי. תרגול ושינון של הדברים שחשוב לנו להדגיש כמו גם תשובות לשאלות שאנו צפויים להישאל יכולים להפחית מהלחץ ולסייע לא רק בהתמודדות עם השאלות הצפויות אלא גם עם השאלות הפחות צפויות. כך תוכלו להימנע מקצב דיבור מהיר מדי או איטי מדי. תקשורת מילולית נכונה היא לא נאום, אלא מעבר נכון וחלק בין נושאי השיחה והשאלות השונות תוך הכוונת רמת ההתנסחות אל הסביבה עמה אנו באים באינטראקציה. אל תכינו מגילה שאותה אתם רוצים לשנן ולהקריא אלא את הנקודות העיקריות שבהן חשוב לכם לגעת במהלך הראיון. במידה ואתם מרגישים שכשלתם בלשונכם, שאמרתם משהו אליו לא התכוונתם או שהבינו אתכם בצורה לא נכונה, אל תתביישו לתקן זאת. זכרו שכאשר אתם מעבירים מסר האחריות לכך שתובנו כראוי היא בעיקר שלכם ולכן עליכם להיות ברורים ולהימנע ממצבים בהם לא תובנו כראוי. כאשר אתם בקבוצה שימו לב לטון שבו נאמרים הדברים. בקבוצות פעולה אסרטיביות חשוב לדבוק בטון משימתי. לעומת זאת בדיון או במתן משוב חשוב לשמור על טון רגוע ונינוח, כזה המאפשר הקשבה אמיתית. השתמשו בטון שאתם מרגישים שהייתם רוצים לשמוע מאחרים בסיטואציה הרלוונטית. כמו כן חשוב לדעת שהמפתח לתקשורת טובה טמון בהקשבה. עליכם להקשיב לסובבים אתכם ולהפגין את הבנתכם אותם. הרשו לעצמכם לציין במהלך השיחה מי אמר מה או חזרו על הדברים ששותפיכם אמרו במילים שלכם כדי לוודא שהבנתם אותם נכון. הקשבה מצד אחד, גוררת הקשבה גם מהצד השני ומאפשרת תקשורת אפקטיבית ונכונה.

תקשורת בלתי מילולית – שפת גוף

לסוג תקשורת זה איננו תמיד מודעים אך מדובר בסוג התקשורת המשמעותי ביותר, שכן מרבית המסרים שאנו מעבירים עוברים באופן לא מילולי. השפלת מבט, בהייה בחלל, הסתובבות במרחב ללא מטרה מוגדרת, כל אלה משדרים חוסר מיקוד, חוסר הבנה ובעקבות כך גם חוסר רצינות. בעבודה מול אנשים הקפידו להישיר מבט, לשמור על ריכוז ולהימצא בסביבת העבודה הפיזית. שפת הגוף מסגירה גם תחושות כגון רוגז ועצבנות. משחק בשיער או באצבעות, הקפצת רגל ותנועה מרובה בכיסא מראים למי שמולנו שמשהו אצלנו לא כשורה. הדבר מושך את תשומת הלב מהדברים שאנו אומרים ועלול לגרום לכך שהמסר שננסה להעביר יתפספס ובמקומו ייקלטו מסרים פחות רצויים. על אף שמדובר בתנועות לא מודעות בדרך כלל, אנו יכולים לשלוט עליהן באמצעות תרגול. נסו לתרגל ראיון מול חברים ולבקש מהם משוב, או לצלם את עצמכם בוידאו ולצפות בו לאחר מכן. כך תוכלו לזהות בעצמכם את הדברים שברצונכם לשנות. בנוסף ניתן ללמוד מתוך מאמרים וספרי הדרכה אילו מסרים חיוביים ניתן להעביר דרך שפת גוף ולשלב אותם כחלק מהראיון שלכם. נקודה משמעותית נוספת נעוצה בעובדה ששפת גוף נובעת בדרך כלל מהמתרחש במחשבותנו, כך שאם תכינו עצמכם היטב ותחושו ביטחון עצמי, קרוב לוודאי שגם שפת גופכם תשדר זאת.

תקשורת כתובה וציורים

במקומות מסויימים חלק ממבחני המיון כוללים בדיקת כתב יד (גרפולוגיה), אך איננו נכנסים לנושא זה כרגע. אופן הכתיבה והניסוח שלכם בקורות החיים או בטקסטים אחרים שתתבקשו להגיש כגון משובים, תוכניות עבודה וכו' מהווים מרכיב חשוב ברושם אותו אתם יוצרים. זאת, כיוון שמדובר בחומר שנשאר בידי המעסיק, הוא יכול לחזור אליו שוב ושוב כאשר הפרשנות היחידה שניתנת לטקסט הינה הפרשנות שלו. טקסט יכול להרגיז או לרגש כמו גם להצביע על יכולות מילוליות גבוהות או נמוכות. כאשר אתם כותבים הקפידו להימנע משגיאות כתיב. עברו שוב ושוב על הטקסט ותנו לאחרים לקרוא אותו. שגיאה בניסוח או בכתיב עלולה ליצור רושם לא רציני ועליכם להימנע מכך. כמו כן הקפידו שלא יהיו פעריים משמעותיים מדי בין הדברים שהצגתם בעל פה לאלה הכתובים.

שימוש נוסף בתקשורת כתובה יכול לבוא לידי ביטוי בבקשה לצייר ציור קבוצתי כחלק ממשימה בתהליך מיון. אם נתברכתם בכישרון ציור אל תתביישו ליידע את חברי הקבוצה בכך ולנדב את עצמכם לתפקיד. אם אינכם חושבים שתוכלו לבצע את המשימה בצורה מיטבית, מצאו תפקיד אחר שבו תוכלו לתרום למשימה: שמשו כאנשי רעיונות (creative), כאחראים על הזמן או כל תפקיד אחר שתרגישו שתוכלו לתרום ולהתבלט בו. אל תקחו לעצמכם את התפקיד בקביעה, אלא הציעו עצמכם בחיוך ותנו לקבוצה להעניק לכם את התפקיד. לאורך כל הדרך הקפידו כמובן על תקשורת טובה ואפקטיבית על פי כל הכללים שזה עתה למדתם.

 

להכנה מקצועית לקראת ראיונות עבודה, מבחנים קבוצתיים וסימולציות צרו איתנו קשר ב: lihiyot1@gmail.com או בקרו אותנו ב: www.lihiyot1.co.il.
 
 

לקריאה נוספת:

הכנה ליום מיון ולמבחנים קבוצתיים (מאמר ראשון מסדרת מאמרים בנושא)

למחירון

בהצלחה רבה לכל מחפשי העבודה,

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות


Comments