מי מכיר את הבכיר שבקיר או, כשאתה מנהל בכיר, איך לא להיכנס עם הראש בקיר (במבחני מיון) 23.7.2011

נכון להיום ממבחני המיון זוכים להנות כולםםםם. לא מכבר הם הפכו לנוהג שבשגרה עבור דרגי ניהול זוטרים ודרגי ניהול ביניים, אולם בתקופה הלא-קצרה האחרונה, הם הולכים ותופסים משנה חשיבות לגבי איוש משרות ניהול בכירות בתחומים רבים ואף בתחומים שעד היום לא זכו לכך. כאשר מנהלים בכירים ניגשים לימי מיון הם עושים זאת מלווים במטען רגשי ומקצועי לא מבוטל. על עובדה זו נוסיף את העובדה שעל פי רוב הם פוגשים באותו מעמד מענג מנהלים בכירים נוספים שמגיעים עם מטען משלהם. תכניסו את כל זה לסיר הלחץ שעלול לייצר יום מבחנים שכזה והרי לכם מתכון נפיץ ורגיש. אז כדי שגם הקיר לא יסבול מסדקים מיותרים וגם הראש שלכם לא יעשה חיקוי של השבר הסורי-אפריקאי, ובכל זאת תצליחו למצב עצמכם במקום מוביל, משפיע ומניע בקבוצה, אספנו עבורכם מספר נקודות למחשבה.

מנהיג משפיע הוא זה שמצליח לארגן את הקבוצה ולהוביל אותה להשגת יעדיה באופן אפקטיבי. השאלה היא איך?

להובלה ולהשפעה פנים רבות. האם חלוקת פקודות בקול רם וסמכותי היא הדרך? או אמירה בטון שקט אולם חד משמעי? אולי גישה של 'אני ובלתי עוד'? ייתכן שדווקא דרכי נועם, חיוך ואדיבות הן הדרך הנכונה?

מעבר לכל תכונותיו של מנהיג טוב, אין ספק שהוא נדרש לזהות ולאפיין במהירות את הקבוצה, הסביבה והנסיבות בהן עליה לפעול. כמו כן עליו להיות קשוב אליה ולזהות צרכיה. לאור כל אלה יידע מנהיג טוב כיצד לארגנה ביעילות ולהובילה למימוש יעדיה, או לפחות, לתרום להובלתה למימוש יעדיה. החשוב במבחני המיון הוא התרומה הייחודית והערך המוסף של המשתתף בארגון הקבוצה ובקידומה ביעילות כאשר הוא בנעלי המוביל וכאשר יתר חברי הקבוצה שואפים להתבלט ולהמחיש תכונותיהם כמנהיגים, ותרומתו הייחודית וערכו המוסף בסיוע בקידום הקבוצה ביעילות כאשר הוא אינו בנעליו הפורמאליות של המוביל מבלי לבטל לחלוטין את המנהיג הפורמאלי של המשימה. החשוב אף יותר במבחני המיון הוא הדרך בה דברים אלה נעשים. כשם שלמועמד זוטר צעקות, שתלטנות וכפייה לא יסייעו במיוחד בהשגת מטרותיו ביום המיון כל שכן למועמד בכיר יותר.

ארגז הכלים של העבר

יום המיון מלווה במתחים ולחצים מובנים. שיטה אפקטיבית להתמודד עמם היא לבוא עם ארגז כלים מנטאלי שצברתם לאורך שנות ניסיונכם המקצועי. נסו לזקק עקרונות ושיטות בהם עשיתם שימוש לאורך השנים בהנעת עובדים, יצירת מוטיבציה, קידום משימות וקבוצות, יצירת קשר בין-אישי עם עמיתים וניהול משא ומתן אפקטיבי והוסיפו אותם לארגז הכלים שלכם. אם ניהלתם עובדים ומנהלים באופן ישיר הרי שניסיונכם בתחום עשיר ופורה. גם אם לא ניהלתם כפיפים ישירים אלא ניהלתם פרויקטים באופן מטריציוני הרי שהובלתם צוות לביצוע משימה מקצועית משותפת או שהובלתם לקוחות בתהליך הטמעה וחניכה בשטח. כך או כך צברתם כלים רלוונטיים אותם תוכלו להוסיף לארגז הכלים שלכם ושיוכלו לסייע לכם בהתמודדות עם מצבי לחץ, חוסר ביטחון ועוד.

אבחון ותכנון

שיטה אפקטיבית למעבר יום המבחנים בהצלחה היא להתייחס אליו כאל משימה ניהולית שהוטלה עליכם. כפי כל משימה איתה התמודדתם בעבר, כדאי להקדיש זמן נאות ולאבחן מראש את המשימה, לנסות ולהריץ בעיני רוחכם את התסריטים השונים איתם אתם עשויים להתמודד ולתכנן דרכים טובות ויעילות להתמודדות עם המצבים השונים בהתבסס על תכונותיכם האישיות ועל ניסיונכם. מומלץ אף לערוך רשימה בכתב הן של מצבים, הן של תכונות שברשותכם שתוכלנה לשמש אתכם בהתנהלות אפקטיבית במהלך המבחנים והן של כלים ניהוליים בהם תוכלו לעשות שימוש.

תקשורת בין אישית מקדמת או מעכבת

תקשורת בין אישית היא כלי ניהולי מובהק. שימוש נכון בה, בשפת גוף, בטון דיבור ובאלמנטים נוספים יכול ליצור התלהבות ותחושת שייכות לקבוצה באותה המידה שהוא יכול ליצור רתיעה, הסתייגות וניכור. נסו לאפיין עצמכם על ציר זה ולבחון האם יש מקום לבחון שינוי הן לקראת יום המבחנים והן לקראת המשך חייכם הניהוליים.

היררכיה מול שיוויון

סביר להניח כי עברכם הניהולי הפגיש אתכם עם סיטואציות בהן נדרשתם להוביל, על פי רוב, עובדים ומנהלים כפיפים לכם היררכית. יום המבחנים מציג בפניכם סיטואציה שונה, בה הנכם נדרשים להוביל ולהשפיע בתנאי שיוויון. המשתתף אינו נהנה ממעמדו ההיררכי בארגון ומתואר כזה או אחר, מעמדו שווה לעמיתיו למבחנים. הובלה מסוג זו קשה ומאתגרת יותר באופן טבעי ומחייבת התנהלות תוך כבוד הדדי, הכנה מראש וחשיבה מחוץ לקופסא. כך תוכלו לעבור את היום הזה בכיף ובשלום ומבלי ליפול למשחקי האגו והגאווה של משתתפים אחרים.

 

לליווי אישי והכנה מקצועית לקראת ראיונות עבודה, מבחנים קבוצתיים וסימולציות צרו איתנו קשר ב: lihiyot1@gmail.com או בקרו אותנו ב: www.lihiyot1.co.il.

 

לקריאה נוספת:

הכנה ליום מיון ולמבחנים קבוצתיים (מאמר ראשון מסדרת מאמרים בנושא)

למחירון

בהצלחה רבה לכל מחפשי העבודה,

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות