הכנה לראיונות עבודה, לסימולציות ולמבחנים קבוצתיים חלק שלישי

3. הכנה לסימולציות ולמבחנים קבוצתיים

3.1  רקע

 

פרק הסימולציות והמבחנים הקבוצתיים ביום המיון כולל על פי רוב קבוצת נבחנים שנעה בין 5 ל- 15 נבחנים ונמשך בין שעתיים ל- 4 שעות. פרק זה כולל בדרך כלל שני חלקים מרכזיים, סימולציות בזוגות ומבחני דינאמיקה קבוצתית.

 

מטרתם של מבחנים אלו לספק מידע אודות המועמד בשני מישורים:

א. יכולות וכישורים ברמה הבין אישית, כגון: יכולת הנעה והשפעה, הקשבה, מעורבות, אופן ההשתלבות בקבוצה וקידומה – שתלטנות, ותרנות, גישור, מו"מ וכדו'. 

ב. יכולת, כישורים ותכונות תוך אישיים כגון: יכולת חשיבה, כושר ביטוי, התמודדות עם מצבי לחץ ואי וודאות, התמדה, מוטיבציה, ערכים אישיים וכדו'. 

 

3.2 דגשים כלליים

א. חשוב לזכור כי במבחנים קבוצתיים, לא בוחנים את הקבוצה והישגיה, אלא את המועמד, דפוסי התנהגותו, אופן השתתפותו ותרומתו.

ב. חשוב להדגיש כי בכל מקרה רצוי להימנע מכניסה לעימותים, הרמת קול, התנהגות אגרסיביות, שתלטנות, עקשנות ללא הקשבה, חוסר סבלנות וכו' (ביטויים התנהגותיים אלו יפגעו בסיכויים לעבור את שלב המבחנים הקבוצתיים).

    

3.3 מהלך הסדנא – פירוט והעמקה 

א.      הצגה עצמית

הצגה עצמית במסגרת הקבוצה צריכה להיות מקבילה בעקרונותיה להצגה עצמית בראיון עבודה (ראה לעיל). עם זאת הצגה עצמית בסיטואציה קבוצתית תהיה קצרה יותר וממוקדת יותר (לא ניתן להקדיש לכל אחד זמן רב כי אחרת זה ייקח יום שלם). כך למשל תישמע ההצגה עצמית "שלום שמי יאיר, אני בן ... מראשון לציון ... בתפקידי הנוכחי אני מנהל פרויקטים בחברת ... כבר במשך... בהשכלתי אני ... במהלך השנים האחרונות מילאתי שורה של תפקידים ... במסגרת התפקידים הללו קידמתי ... אני מביא איתי לכל עבודה ... (רשימת תכונות וכישורים) כרגע אני פה כי אני מעוניין....  (להדגיש היבטים חיוביים) אני מאמין שאני יכול להביא ערך רב לתפקיד (התפקיד עליו הוא מתמודד) מכיוון ש.... ואני שמח להיות כאן ..." 

יש להקפיד מאוד על שפת הגוף במהלך ההצגה העצמית. הצגה עצמית מהווה את כרטיס הביקור שלנו, זהו המידע הראשוני שקולטים אודותינו. יש להציג את הדברים בביטחון ובגובה העיניים תוך הדגשת יכולות חיוביות והצגת יחס חיובי לתפקיד עליו מתמודדים, לא להצטנע ולא להסס.


להכנה מקצועית ומותאמת אישית לראיון עבודה (כולל הכנה SOS בטלפון) צרו איתנו קשר.

עוד:

חוברת הכנה לראיונות עבודה, לסימולציות ולמבחנים קבוצתיים חלק רביעי  8.6.2014