חוברת הכנה לראיונות עבודה, לסימולציות ולמבחנים קבוצתיים-תרגיל בהקמת חברה חדשה חלק חמישי /22/6

תרגיל בהקמת חברה חדשה

תיאור התרגיל:

לקבוצה מוקצה סכום של 3 מיליון שקל לצורך הקמת חברה. הקבוצה מתבקשת לנצל את הכסף כדי להקים חברה שתביא לרווח מקסימלי בזמן מינימלי. הקבוצה נדרשת להחליט איזו חברה תוקם, באילו תחומים יושקע הכסף (שיווק, ייצור, תשתית, כוח אדם וכדומה), כיצד יאוישו התפקידים השונים בחברה, מי מחברי הקבוצה ימונה למנכ"ל, מי יהיה מנהל השיווק, מי ימונה למנהל הכספים, ומי יהיה מנהל הייצור (במידה ויש קבוצה עם פחות חברים בדרך כלל יוצעו תפקידים מעטים יותר כך שתיווצר דילמה בין חברי כל הקבוצה).

לתרגיל מוקצות 30 דקות והוא מחולק לארבעה שלבים:

א.      שלב ראשון - קבלת ההחלטה על סוג החברה – 7 דקות.

ב.      שלב שני - החלטה כיצד ינוצל הכסף -  7 דקות.

ג.       שלב שלישי - איוש התפקידים השונים בחברה – 7 דקות.

ד.      ניתוח התנהלות הקבוצה במהלך התרגיל – 9 דקות.

מה בוחן התרגיל?

א        כושר שכנוע והשפעה.

ב        כושר ביטוי.

ג         יכולת חשיבה.

ד        יכולת הובלה.

ה       התמודדות עם התנגדויות.

ו          הקשבה ופתיחות לרעיונות אחרים.

ז         אסרטיביות לצד גמישות.

בתרגיל זה סביר שייעשה שימוש בתהליך קבלה לתפקידי שיווק או ניהול בכירים יחסית. בתרגיל נבחנת תרומתו של כל משתתף בגיבוש ההחלטה על סוג החברה, חלוקת הכסף וחלוקת התפקידים השונים בחברה שתוקם.

פתרון מומלץ

בשלב ראשון - מומלץ להעז ולהציע הצעה עסקית שתשכנע בכדאיותה. חשוב שההצעה תהיה הגיונית כך שתוכל להתקבל. לדוגמא, אפשר לנצל את הכסף להקמת חברה בתחום האינטרנט. החברה תספק מידע חינם על השוואת מחירי רכבים. כל אדם שמעוניין לרכוש רכב חדש או יד שנייה יוכל לקבל את ההצעה האטרקטיבית ביותר בארץ בזריזות.

לאחר החלטה על החברה יש להעלות את ההצעה בפני הקבוצה. הצגת פתרון בפני הקבוצה, הוא אחד החלקים הקשים בדיון. כדי להצליח עליך להציג את עמדתך בצורה ברורה ומשכנעת.

הטיעונים במקרה זה יכולים להיות למשל: תחום האינטרנט צומח ומתפתח באופן תמידי ויש להניח שכמות הגולשים ברשת רק תלך ותגדל. האתר יספק צורך בעל חשיבות רבה לכל אחד. האתר יוכל להשיג רווחים ממפרסמים שירצו לפרסם את מוצריהם באתר אליו נכנסים אלפי אנשים ביום ועוד.

אחד הקשיים העומדים בפני המשתתפים במבחן הוא התמודדות עם דעות אחרות, כך לדוגמא: אחד המשתתפים בדיון יכול לטעון שלאתר יקומו מתחרים רבים ובמהרה, שאתרים חדשים נוטים להפסיד, ולכן זו תהיה טעות, לדעתו, להשקיע בחברה כזו.

הדבר החשוב בשלב הזה הוא אמונה ביתרונות החברה והיכולת לשכנע בתקיפות, אך לא בתוקפנות, ביתרונות של עמדתך. היכולת להתמודד עם קונפליקטים והתנגדויות בצורה עניינית היא אחת היכולות החשובות שהמבחן בוחן.

שלב שני - החלטה כיצד לנצל את הכסף. כמו שהוסבר בשלב בחירת החברה, יש להציע הצעות ברורות, מנומקות והגיוניות. כך לדוגמא, אפשר להציע שחלק עיקרי מסכום הכסף כ- 1 מיליון ש"ח יוקצה לפרסום האתר. חלק נוסף כ- 500 אלף ש"ח, יוקצו לפיתוח והחזקה שוטפת של האתר. שאר הכסף יוקצה למשכורות ולמבנה צנוע לחברה.

שלב שלישי - חלוקת תפקידים בין חברי הקבוצה. מומלץ לנצל חלק זה בדיון להשגת תפקיד דומה לתפקיד אליו נבחנים. מועמד שנבחן לתפקיד מנהל שיווק, טוב ייעשה אם ינסה להשיג תפקיד דומה בחברה החדשה תוך הדגשת יתרונותיו היחסיים ותרומתו בתפקיד.

המלצות התנהגותיות לנבחן:

בדוגמא זו מוטלת על הנבחנים המשימה להציע איזו חברה תוקם, כדי להגיע להחלטה נדרש כושר נימוק ושכנוע. באופן טבעי במהלך הדיון נבחנים שונים מביעים דעות שונות, דבר המחייב הצגת עמדה מנומקת והגיונית. מי שלא ישכיל להציג נימוקים ברורים והגיוניים סביר שלא ישכנע.

חלק מהנבחנים הנם ביישנים מטבעם וקשה להם להתמודד עם אתגר מסוג זה. במקום להציג את עמדתם בפומבי, הם יעדיפו לשבת ולהקשיב לאחרים. נבחנים אחרים לעומתם, אינם חוששים להציג דעתם בקבוצה, אך מתקשים להסביר את עמדתם ולנמקה באופן הגיוני וברור. נבחנים אלה אומנם מעורבים בדיון, אך השפעתם על אחרים תהיה קטנה, דבר שיפגע בסיכוייהם להצליח במבחן ולהתקבל לתפקידי שיווק וניהול בכירים.

יש מועמדים שניחנים ביכולת נימוק והסברה, אך מתקשים להתמודד עם התנגדות של אחרים בקבוצה. מועמדים אלה יצליחו לשכנע בעמדתם כשהאווירה ידידותית, כשנותנים להם להביע את דעתם בנחת וכשלא מפריעים להם בזמן שהם מדברים. אולם כשהוויכוח מתלהט והופך לסוער וקולני, כשהרוחות בדיון הקבוצתי מתחממות וכשמישהו מהנבחנים האחרים מתנגד להם או תוקף את עמדתם, הם יסתגרו, יעלבו ויגיעו להחלטה כי אינם מעוניינים להשתתף בדיון באווירה עוינת, או שייצאו להתקפת נגד. התנהגות מעין זו עשויה לחשוף למעשה את חולשתם ועשויה לעורר ספק בלב הבוחנים לגבי יכולתם להתמודד מול התנגדויות, ולגבי התאמתם לתפקיד.

בתרגיל זה כושר שכנוע הוא אחת היכולות החשובות שנבחנת על ידי הבוחנים. היכולת לשכנע בקבוצה היא משימה מורכבת הדורשת מאמץ ועל מנת להצליח בה נדרש הנבחן:

א.      להציג עמדה ברורה וחד משמעית בנושא הדיון (גם בפני אנשים בלתי מוכרים).

ב.      לנמק את הדברים בהיגיון ובצורה מעניינת.

ג.       להתמודד מול התנגדותם הטבעית של האחרים בקבוצה.

אם אתה יודע שיכולת השכנוע שלך נמוכה, שבדרך כלל אתה נוטה לוותר או להימנע מוויכוח עם אחרים, מומלץ לנצל את הזמן שנותר עד המבחן לתרגול וחיזוק יכולת הנימוק והשכנוע. תרגל את היכולת בכל מפגש חברתי, למד לנמק דעתך, חזק יכולתך להתמודד מול דעות מנוגדות, שפר את כושר ההתמודדות שלך בקבוצה על ידי תרגול בכל מפגש חברתי, הדבר יעזור לך ביום המבחן. אם לעומת זאת, אתה יודע שניחנת בכושר שכנוע, יש להניח שתצליח לשכנע גם במבחן.

נושא נוסף שצריך להפנים במהלך הדיון הוא שאפשר לקבל עמדה של נבחן אחר, כלומר להשתכנע. לעיתים נבחנים חוששים שאם ישתכנעו מאחרים, יפגינו חולשה. זו טעות! כמו שחשוב לשכנע באופן ענייני, כך יש טעם להסכים עם רעיון טוב.


להכנה מקצועית ומותאמת אישית לראיון עבודה (כולל הכנה SOS בטלפון) צרו איתנו קשר.