כך תצלחו את ראיון העבודה ולא תילחצו ממנו – הצגה בחמש מערכות

בעת ההכנה לראיון העבודה שלנו, אנו עשויים לשכוח לעתים שהראיון אינו מורכב אך ורק מרגע הפגישה בינינו לבין המעסיק האפשרי שלנו, אלא ממסכת שלמה בעלת מספר שלבים אשר הראיון הוא הרגע המכריע שבה.

נראה כי בכל תהליך של הכנה לראיון העבודה מופיעים השלבים הבאים: שלב הזימון והראיון הטלפוני, שלב ההכנה לקראת הראיון, שלב ההמתנה לראיון, שלב הראיון עצמו ולבסוף שלב אחר הראיון של ההמתנה לתשובה מן המעסיק. בכל אחד מן השלבים הללו, אנו יכולים להתנהל בדרך נכונה כדי להבטיח את מקומנו ואת שביעות הרצון של כל הצדדים מן התהליך.

שלב הזימון: הראיון הטלפוני

אין הזדמנות שנייה לעשות רושם ראשוני. לכן השלב הזה הוא הערמומי והחמקמק מכולם, והוא נמצא בהתחלה. זהו השלב בו יצרו עמכם קשר מן החברה בה אתם מעוניינים לעבוד בכדי לקבוע אתכם תאריך ושעה לראיון בפועל, פנים מול פנים. אך למעשה, שלב זה מכיל בתוכו דברים רבים המשמשים בידי המראיינים העתידיים שלכם ללמוד על דמותכם ועשוי להערים מספר קשיים:

·         אלמנט ההפתעה בניגוד לשלב הראיון הממשי אליו אנו מתכוננים מאחר והשעה והמקום ידועים לנו, אין לנו דרך לצפות את מועד השיחה לקביעת הראיון. אנו יכולים לצפות להגעתה בטווח של מספר ימים בשעות מסוימות. כאשר אנחנו יודעים שצפויה להגיע אלינו שיחה חשובה שכזו, רצוי להיאזר בסבלנות, כך שבעת קבלת השיחה נפגין אורך רוח ונישמע שלווים מתוך כוונה לתת לשיחה להמשיך כמה שהיא צריכה. בשלב זה הנכונות שלנו להפגין זמינות היא אחד הדברים החשובים ביותר שעלינו ליישם.

·         ראיון ראשוני במסווה של קביעת שעה החברות הרציניות בשוק מעסיקות בשורותיהן אנשים בעלי יכולת לדלות פרטים על האדם שמולם מבלי לעורר חשד של תחקיר. יש סיכוי סביר שהשיחה תתפתח מעבר לקביעת שעה בלבד ותכיל מספר קווי תחקיר שכאלו כחלק מהתגלגלות השיחה הרגילה. לשם כך רצוי לדעת על בוריו את תוכן קורות החיים שלכם, למקרה שתופענה מספר שאלות הנוגעות אליו.

·         אופי כן, גם על האופי שלנו לומדות החברות דרך שלב הזימון, והן עשויות לקבל מספר תובנות מקדימות. זהו החלק של הרושם הראשוני. לכן, רצוי להפגין תמיד מספר תכונות מעל הכול: זמינות, אדיבות, נכונות ורצון לעזור. לעתים יתגלה קושי בקביעת זמן הפגישה, מאחר וכולנו אנשים עסוקים, והיכולת להגיע לפשרה או למצוא פתרון יצירתי ומעניין עשויים להוביל להצגה עצמית טובה בשלב מקדים וחשוב זה.

להיות1

שלב ההכנה לקראת הראיון

לאחר שנקבעו היום והשעה לראיון, הגיע שלב ההכנה. עלינו לצפות כעת את התרחישים האפשריים ואת השאלות האפשריות העתידות לעלות בראיון. כפי שכבר כתבנו, ישנן מספר שאלות חוזרות בראיונות עבודה וישנן טקטיקות נכונות להתמודדות איתן. בקיצור, ראוי להתייחס לשלב זה כאל שלב שיעורי הבית. עלינו להכיר מקרוב את קורות החיים שלנו, שכן אנו עתידים להישאל עליהם בוודאות. עלינו לגבש לעצמנו תמונה ברורה של מקומנו כיום, לאן הגענו בזכות ניסיון העבר שלנו, מה אנחנו מחפשים מן העבודה הבאה שלנו ומהן הציפיות בפועל שלנו ממנה. אלו הן שאלות חשובות וראוי לגבש את דעתנו ביחס לתשובות עליהן לפני ההגעה לראיון.

שלב המתנה לראיון

חשוב לא פחות הוא שלב ההמתנה לראיון. לעתים קרובות, המתנה לראיון עבודה עשויה לקחת מספר ימים רב. חברות רבות עורכות ימי ראיונות מרוכזים הנקבעים במועד יחיד. בכדי שלא לתת למוטיבציה שלנו לדעוך עם ההמתנה, ישנם מספר דברים שביכולתנו לעשות:

·         עוד שיעורי בית ניתן לחשוב על הזמן הפנוי עד הראיון כיתרון, המאפשר לנו לרכוש עוד ידע שיכול לקדם אותנו בעיני המעסיקים. ניתן ללמוד עוד על נסיבות ההעסקה, על רקע עסקי ורלוונטי לחברה. ניתן אף לתכנן מספר תכניות עתידיות כאילו כבר נכנסתם לתפקיד, וזאת כדי שנוכל להציע הצעות קונקרטיות במהלך הראיון העשויות לבסס את מעמדנו כמניעי דברים.

·         תרגול מיומנויות אישיות – אם ברצוננו להפגין נוכחות בצורה מסוימת ולהיתפס בצורה מסוימת, ניתן בהחלט לתרגל זאת בדרך נכונה. ניתן לנצל את הזמן בכדי לעבוד על סגנון, על רהיטות בדיבור, על אסרטיביות בין אישית ועל שלל נקודות אישיות שברצוננו לשייף טרם ההגעה לראיון.

·         תרגול ראיונות עבודה – בעוד שתרגול מיומנויות אישיות ניתן לעשות גם לבד מול המראה, את תרגול ראיונות העבודה, שהוא מומלץ מכל, כדאי לעשות במקום מתאים לכך, באווירה המדמה ראיון עבודה בשלל וריאציות. התרגול מאפשר לנו את השלווה האמיתית בהגעה לראיון עצמו, של ניסיון עם המצב ופתיחות וזרימה רגילים ללא המתח שנלווה לראיון המגיע לאחר ציפייה ארוכה.

עד כאן. בפרק הבא נציג את שלב הריאיון עצמו ואת שלב הציפייה לתשובה.


 

לפרטים נוספים, ליווי אישי ולקבלת הצעת מחיר ניתן לפנות למייל lihiyot1@gmail.com או בפנייה טלפונית למספר 03-6777127

   צור קשר עכשיו אנו ממתינים!

השירותים המומלצים שלנו:

הכנה לראיון עבודה

שדרוג קורות חיים

התאמה למשרה ספציפית ולמכרזים

כתיבת קורות חיים אקדמיים


בהצלחה רבה לכל מחפשי העבודה,

אילאיל פודלישבסקי לביא

להיות1

www.lihiyot1.co.il

לא מוכרים רק מוצר, מוכרים תפיסה ושירות

   צור קשר עכשיו אנו ממתינים!

Comments