מה ישאלו אותי בראיון העבודה (ואיך כדאי לענות)?

מה ישאלו אותי בראיון העבודה (ואיך כדאי לענות)?

בכל יום עוברים בישראל מאות אנשים ראיון עבודה בדרך למשרה שהם מאוד מעוניינים להתקבל אליה. מכיוון שלכל משרה יש מספר מועמדים, אם החלטתם לא לעבור הכנה לראיון עבודה באופן מקצועי, כדאי שלפחות תכינו את עצמכם באופן בסיסי לשאלות שהולכים לשאול אתכם ובעיקר, לתשובות שאתם מתכוונים לענות. כדאי לתרגל ממש את התשובות שאתם מתכוונים לענות, מכיוון שלפעמים מההתרגשות והלחץ בזמן הריאיון עצמו, מועמדים רבים מתחילים לגמגם ולשכוח מה ואיך רצו לענות.

השאלות הכי נפוצות

בעוד שישנן שאלות שנשאלות בהתאם למקצוע או לתפקיד אליו אתם מנסים להתקבל, ישנן שאלות קבועות שנוטות לחזור על עצמן כמעט בכל ראיון עבודה. כדאי להכין תשובות לשאלות אלה, שכן אלו השאלות המרכזיות שמסייעות לבוחנים להעריך את כנותכם, את ההתמודדות שלכם עם שאלות מלחיצות וכן את רמת הביטחון העצמי שלכם.

·         ספר על עצמך – להעיד על עצמכם בוודאי תהיה הבקשה הראשונה של הבוחן. כאשר אתם עונים זכרו: לתאר את הידע והניסיון המקצועיים שלכם הרלוונטיים לתפקיד המוצע, כולל השכלה שרכשתם, לתת מספר פרטים אישיים (האם אתם נשואים ואם יש ילדים, מקום מגורים) ולהקפיד לא לנאום יותר מידי – בשאלה זו הבוחן בודק את יכולתכם ליצור שיחה, להיות חברותיים ולענות בצורה עניינית ותמציתית.

·         מדוע אתה מתעניין במשרה/מדוע בחרת התחום המקצועי הנ"ל – כאן תצטרכו להסביר מה אתם אוהבים בעבודה שתורם להתפתחות האישית והמקצועית שלכם ויכול להעיד על יכולתכם הביצועית, למשל: "במסגרת התפקיד אוכל לקחת אחריות על הובלת מהלכים" או "התחום עניין אותי מכיוון שהוא מאפשר לי להביא את יכולתי להניע אנשים ולמנף יכולת זאת להישגים מקצועיים" וכדומה.

·         מדוע אתה מתאים לתפקיד יותר מאחרים – הקפידו וזכרו לא להיגרר לדיבור על המועמדים האחרים, בין שפגשתם אותם ובין שלא, אינכם יודעים מהן היכולות או החסרונות שלהם ולכן, הקפידו לדבר על עצמכם ולהדגיש את היכולות שלכם.

·         מהן התכונות החיוביות והשליליות שלך – כשאתם מדברים על התכונות החיוביות שלכם, בחרו בתכונות שיש לכם שיכולות לתרום לביצוע התפקיד  - אחריות, מסירות, משמעת עצמית, יכולת לעבוד בצוות ועוד. כאשר אתם מדברים על התכונות השליליות, נסו לבחור בתכונות שאפשר למצוא בהן את הטוב. כלומר, אתם יכולים להעיד על עצמכם שאתם אנשים עקשניים מאוד אבל אתם משתמשים בעקשנות זו כדי להגיע ליעדים שהצבתם לעצמכם, תוך שאתם לעולם לא מוותרים ותמיד מנסים למצוא פתרונות גם למצבים בלתי אפשריים.

היו עצמכם

חשוב לזכור כי מוטב שתהיו עצמכם ולא תנסו להציג את עצמכם כמישהו שאתם לא – הבוחנים ראו כבר עשרות מועמדים ויש להם היכולת לעמוד על טיבכם, באם יחושו שאתם לא כנים או מנסים להציג משהו שאתם לא, מועמדותכם תיפסל על הסף מכיוון שתכשלו בשאלת הכנות. רוצים טיפים נוספים לראיון העבודה? חושבים שאתם זקוקים להכנה מקצועית? צרו קשר עם צוות להיות1 ונשמח לייעץ ללא התחייבות: 03-6777127 lihiyot1@gmail.com


צור קשר - אנו ממתינים!


Comments