סודות מחדר הראיונות – כל מה שרציתם לדעת על ראיונות עבודה ולא העזתם לשאול...

סודות מחדר הראיונות – כל מה שרציתם לדעת על ראיונות עבודה ולא העזתם לשאול...

ריאיון עבודה הוא כמו דייט ראשון – אתם צריכים להיות אטרקטיביים, למכור את עצמכם, לפאר את יתרונותיכם (בלי להגזים כמובן – שחצנות זה לא גדול) ובשורה התחתונה, לשכנע את הצד השני למה כדאי להם לבחור בכם ולהמשיך אתכם לדייט שני, מתוך שאר המועמדים הנסתרים מעיניכם. בכתבה הבאה תמצאו טיפים שיעזרו לכם לא לבצע את הטעויות הקריטיות ביותר, שיגרמו לדייט שלכם לברוח מהחלון בשירותים.

רושם אנשים, רושם!

בכל הנוגע לפגישות ראשונות, במיוחד כאלה שבוחנות אתכם מבחינה מקצועית, הרושם הוא הקובע. הרושם יגיד אם אתם צריכים להילקח ברצינות, אם אתם מתאימים לתפקיד ואם בא למראיין להיות הבוס שלכם. ולכן – עליכם ליצור רושם ראשוני טוב ויש לכם הזדמנות אחת לעשות כן – אם לא תצליחו ליצור את הרושם שיגרום לצד השני להרגיש שזה זה, זה פשוט לא יהיה זה ויגמר בזאת. אבל, וזה אבל גדול, רושם נקבע על סמך מספר פרמטרים ולא רק מסתם מבט בעיניים הכחולות שלכם. רושם בריאיון עבודה נבנה על ידי בחינה של הבחירות שלכם לגבי נושאים שונים, כאשר כל בחירה נכונה מקרבת אתכם למבנה מכובד של רושם חיובי אך בחירה אחת יכולה להפיל את כל היסודות.

מילים כמו חול ואין מה לאכול וגם אם יש – זה חצץ!

חשוב לזכור כי הרושם שאתם יוצרים בריאיון העבודה, מתחיל הרבה לפני הריאיון עצמו ולכן, עכשיו נדבר על פרופיל ההיכרות שלכם. כן אנחנו מתכוונים לקורות החיים, אלא מה? כאשר מנהל קורא קורות חיים של מועמדים הוא לוקח בחשבון את גיל המועמד ואת ההספק המקצועי שלו. כלומר, עם כל הכבוד לסיפורים על הטרק בפרו ועל החוויות המטורפות בתאילנד, המראיין רוצה לדעת מה ההשכלה והניסיון המקצועי שלכם, לא כמה בננות אתם יכולים לשאת על הראש תוך רכיבה על קטנוע בלי רישיון. מקדו את קורות החיים בעבודות שבהן עסקתם – כאשר את הדגש אתם שמים על עבודות בתחום ההשכלה שלכם ובתחום בו אתם מבקשים לעסוק. לרוב, יתרון גדול ניתן למועמדים שעסקו במשרות שרלוונטיות לתפקיד המוצע.

בפרופיל נסיך, בדייט קרפדה – על שקרים בקורות החיים

בעולם שבו ביצת עין הופכת להיות "חלמון על מצע חלבון מועשר בנגיעות שמן", מותר לכם בהחלט להיות יצירתיים ולהעניק תיאורים אקזוטיים למבחר המשרות שביצעתם בעבר. הבעיה מתחילה כשאתם מחליטים לתאר ניסיון שאין לכם אותו באמת – שקרים לא יובילו אתכם רחוק, לא משנה כמה אתם חושבים תצליחו לפאר את עצמכם במילים, אם לא תוכלו לגבות אותן במעשים שיוכיחו את ניסיונכם – הלך עליכם.

השגיאות שיפילו אתכם

אם קורות החיים שלכם יכללו טעויות כתיב, אתם בבעיה. גם את הייתם המועמדים המובילים מבחינת הניסיון שלכם, שגיאות כתיב יכולות לסיים את הרומן עוד לפני שהתחיל. שגיאות כתיב מראות על חוסר ידע, חוסר אחריות והתעלמות בולטת מהפרטים הקטנים – וודאו שקורות החיים כתובים כאילו הוצאתם לאבשלום קור את המילים מהפה.

אימא הו אימא חבקיני חזק ולעולם לא ניפרד...

טוב, אז כל הכבוד על הקשר ההדוק עם ההורים, אתם באמת ילדים טובים. אבל כשאתם יוצאים לדייט, ולא משנה כמה הוא חשוב, אתם יודעים שאפילו שאימא יודעת הכי טוב – יש דברים שאתם צריכים לעשות בעצמכם. אתם גם יודעים שבשנייה שאימא תציג את עצמה ייגמר הסיפור – אז מה לעזאזל גורם לכם לתת לאימא להתקשר למקומות עבודה עבורכם?! מקום העבודה הוא לא גן שבו הגננת מחכה לשמוע מאימא שלכם כמה נהדר שאתם כבר יודעים להשתמש בסיר הקקי לגמרי לבדכם. טוב נראה לנו שכבר הבנתם כמה הסיטואציה מגוחכת... אפשר להמשיך הלאה.

לביית את חיות הרשת

אם יש לכם חשבון באחת מהרשתות החברתיות, כדאי לוודא כי החשבון מוגדר כפרטי ולא כל אחד יכול להיכנס אליו – למה? היום כל מראיין יודע להתחיל לבנות את הרושם עליכם, מעמוד הפייסבוק שלכם וגם אם

 אתם בטוחים שהתמונה עם השורטס והג'וינט בכינרת היא התמונה הכי קולית אבר – המראיין דווקא עשוי לחשוב אחרת. בנוסף, התבטאויות קיצוניות, בוטות ואנטי-סוציאליות עלולות לחרוץ את דינכם במידי. בשלב הזה לפחות, בואו נשאיר את הרשתות החברתיות לחברים בלבד.

כל דייט מתחיל במחשבה "אז מה לובשים?" ובריקון הארון על המיטה

קוד הלבוש מורכב מכמה חוקים: לא לזלזל, אתם לא יורדים לזרוק את הזבל אז תתלבשו בהתאם ובלבוש שיכבד גם אתכם וגם את אלה שיפגשו אתכם. לא להתגנדר, אל תגזימו בלבוש לא צריך טוקסידו לריאיון עבודה. לא להתחפש, תשאירו את התחפושת של באטמן בבית, תישארו נאמנים לעצמכם ולבשו לבוש שמאפיין אתכם בצורה מעודנת ונעימה לעין. גורם חשוב נוסף הוא עניין הריח שלכם – הקפידו להגיע נקיים ומריחים טוב לריאיון העבודה, במילים אחרות – בלי בצל או אמבטיית כורכום על הבוקר.

תהיו בעלי מוטיבציה, לא מסכנים – פה זה לא לשכת העבודה

אוקי אז הגעתם לשלב הריאיון ואתם באטרף להראות למראיין עד כמה חייכם תלויים בקבלת העבודה – אז זהו בואו נרגע קצת ונחשוב על זה. כשאתם מספרים למראיין שלכם כמה אתם חושקים בעבודה המוצעת, אל תספרו לו כמה מר לכם בחיים והעבודה היא נקודת האור באופק האומלל שלכם – אף בוס לא מחפש איזה מסכן להציל – תראו למראיין כמה חדורי מוטיבציה אתם לקבל את העבודה, תראו אופטימיות ונחישות – אלו תכונות שיגרמו ל"דייט" שלכם להרגיש שאתם עומדים לכבוש אותם ולא משנה כמה הם יתנגדו...

זה ריאיון עבודה – לא חיסול חשבונות

לא משנה כמה אתם מתנגדים לשלטון הנוכחי, כמה אתם כועסים על הבוס הקודם או סתם שונאים סופגניות בלי ריבה – אל תלכלכו על אחרים בריאיון העבודה. לא להיכנס לדיונים פוליטיים, לא לספר כמה הבוס הקודם היה רשע ולא לנסות לשכנע את המראיין כמה אתם צודקים במאבקכם נגד קהילת אוהבי העצים – בריאיון עבודה אין מקום לדעות פוליטיות, שליליות ונאומים חוצבי להבות – אלא אם כן אתם נבחנים לתפקיד גזברות מפלגת הגמלאים למשל. הציגו את עצמכם, התמקדו ביתרונות שלכם ובתרומה המקצועית שאתם יכולים להציע במסגרת העבודה.

חוק יסוד לחוקת ראיונות העבודה – תחשבו שהטלפון שלכם מת

אף פוסט, הודעה או ציוץ לא חשובים יותר מריאיון העבודה שלכם – זה לפחות מה שהמראיין שלכם חושב אז, כבו את הטלפון, שימו אותו בתיק ופשוט תשכחו שהוא קיים לשעה קלה - המבט הכי קטן לכיוון הטלפון בזמן הריאיון יכול לגרום

והכי חשוב – תנשמו למראיין להרגיש זלזול מצדכם ובשנייה אחת תיפסל מועמדותכם למשרה וישליכו אתכם לתנינים. או שפשוט ישלחו אתכם הביתה. הכול יכול לקרות.

ריאיון עבודה יכול להיות דבר מלחיץ – אחרי הכול לא כולנו נולדנו דוברים מדופלמים. חשוב שתזכרו לנשום עמוק, לחשוב כמה שניות לפני שאתם עונים, לחייך ולהשיר מבט למראיין  - אלה יעידו על ביטחון עצמי טוב ויכולת לקיים תקשורת בינאישית נעימה. תמיד אפשר לעשות חזרה קטנה בעזרת חבר או קרוב משפחה ואם אתם ממש מתביישים אז אפילו בעזרת המראה. ענו גם על שאלות שנראות לכם לא רלוונטיות במחשבה תחילה, המראיין בודק את צורת החשיבה שלכם ואת תפיסת העולם שלכם – הכול רלוונטי.

להיות1 כל הדרך לעבודה

כפי שבוודאי הבנתם, לקורות החיים יש השפעה קריטית על הסיכוי שלכם להתקבל לעבודה מסוימת ובכלל – לאפשר לכם סיכוי להגיע לריאיון העבודה. להיות1 מזמינים אתכם לקבל את כל הידע המקצועי שיעזור לכם למצוא עבודה בתחום שלכם – כתיבת קורות חיים בעברית ובאנגלית, הכנה לריאיון עבודה וכן הכנה לקבוצות דינמיקה. אם גם אתם רוצים להגיע מוכנים – צרו קשר באתר וצוות להיות1 ישמח להוביל אתכם למשרה הבאה.

צרו קשר עכשיו 03-6777127

 

 

צור קשר


 

Comments